Tap Tap to Zoom
We've got an AWESOME deal for you!
Product Info for OP Exclusive - Vortex OPMOD Viper 1x24mm 6 MOA Red Dot Sight, FDE
The OP Exclusive - Vortex OPMOD Viper 1x24mm 6 MOA Red Dot Sight, FDE Color: FDE, Finish: Hard Anodized Matte, Fabric/Material: Aluminum Alloy Chassis, Magnification: 1 x, Objective Lens Diameter: 24 mm, Objective Window Size: 24 mm, Reticle: 6 MOA Dot, Illumination Type: LED, Illumination Color: Red, Brightness Settings: 10, Eye Relief: Unlimited, Adjustment Type: MOA, Adjustment Click Value: 1 MOA, Red Dot Emitter Type: Open, Parallax: Parallax Free, Lens Material: Glass, Optical Coating: Fully Multi-Coated, Battery Type: CR2032, Stand Alone Lithium, Battery Quantity: 1, Battery Life: 150 - 30000 hours, Operating Temperature: 22 - 122 Fahrenheit, Water Resistance Level: Waterproof, Water Resistant Mark: 1 m, Shockproof: Yes, Gun Make: AR Platform, Length: 1.8 in, Width: 1.81 in, Height: 1.02 in, Weight: 1.1 oz, Included Accessories: None, OP Exclusive - Vortex OPMOD Viper 1x24mm 6 MOA Red Dot Sight, FDE, Condition: New, Package Type: Box, Magnification Type: Fixed, Lens Finish: ArmorTek, Brightness Index: 10, Attachment Type: Picatinny, Weaver, Front Sight Color: Red, Gun Type: Pistol, Rifle, Shotgun, Mount Type: Weaver, W/E Travel at 100 Yds: 120 MOA. is here at OpticsPlanet with fantastic deals 70% Off! Please also check out more options for Vortex Viper 1x24mm Reflex Red Dot Sight.
Purchase your new OP Exclusive - Vortex OPMOD Viper 1x24mm 6 MOA Red Dot Sight, FDE from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features of Vortex Viper 1x24mm Reflex Red Dot Sight
- Fully Multi-Coated
- Unlimited Eye Relief
- Parallax Free
- Single-Piece Chassis
- Waterproof
- Shockproof
- Hard Anondized Finish
- ArmorTek
Package Contents:
- Vortex Viper 1x24mm Reflex Red Dot Sight
Specifications for OP Exclusive - Vortex OPMOD Viper 1x24mm 6 MOA Red Dot Sight, FDE
| Color | FDE |
| Finish | Hard Anodized Matte |
| Fabric/Material | Aluminum Alloy Chassis |
| Magnification | 1 x |
| Objective Lens Diameter | 24 mm |
| Objective Window Size | 24 mm |
| Reticle | 6 MOA Dot |
| Illumination Type | LED |
| Illumination Color | Red |
| Brightness Settings | 10 |
| Eye Relief | Unlimited |
| Adjustment Type | MOA |
| Adjustment Click Value | 1 MOA |
| Emitter Type | Open |
| Parallax | Parallax Free |
| Lens Material | Glass |
| Optical Coating | Fully Multi-Coated |
| Battery Type | CR2032, Stand Alone Lithium |
| Battery Quantity | 1 |
| Battery Life | 150 - 30000 hours |
| Operating Temperature | 22 - 122 Fahrenheit |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Water Resistant Mark | 1 m |
| Shockproof | Yes |
| Gun Make | AR Platform |
| Length | 1.8 in |
| Width | 1.81 in |
| Height | 1.02 in |
| Weight | 1.1 oz |
| Included Accessories | None, OP Exclusive - Vortex OPMOD Viper 1x24mm 6 MOA Red Dot Sight, FDE |
| Condition | New |
| Package Type | Box |
| Magnification Type | Fixed |
| Lens Finish | ArmorTek |
| Brightness Index | 10 |
| Attachment Type | Picatinny, Weaver |
| Front Sight Color | Red |
| Gun Type | Pistol, Rifle, Shotgun |
| Mount Type | Weaver |
| W/E Travel at 100 Yds | 120 MOA |
