Tap Tap to Zoom
Product Info for EOTech XPS3-0TAN 1x1.2-0.85in Holographic Red Dot Sight, 68 MOA Ring/1 MOA dot, Tan, XPS3-0TAN
The EOTech XPS3-0TAN 1x1.2-0.85in Holographic Red Dot Sight, 68 MOA Ring/1 MOA dot, Tan, XPS3-0TAN Color: Tan, Finish: Matte, Fabric/Material: Aluminum, Magnification: 1 x, Objective Lens Diameter: 0.85 in, Reticle: 68 MOA Ring and 1 MOA Dot, Illumination Type: Holographic, Illumination Color: Red, Brightness Settings: 20, Eye Relief: Unlimited, Adjustment Type: MOA, Adjustment Click Value: 0.5 MOA, Red Dot Emitter Type: Enclosed, Field of View, Linear: 30 yds at 4 in, Lens Material: Front Window 1/8in Solid Glass & Rear Window 3/16in Laminate, Optical Coating: AR Coated, Battery Type: CR123, Lithium Metal, Battery Quantity: 1, Battery Life: 1000 hours, Operating Temperature: -4 - 122 Fahrenheit, Weather Resistance: Water Resistant, Water Resistance Level: Submersible, Water Resistant Mark: 10 m, 33 ft, Gun Make: Universal, Gun Model: Universal, Length: 3.8 in, Width: 2.1 in, Height: 2.5 in, Weight: 9 oz, Included Accessories: Standard, Condition: New, Red Dot Sights-Footprint: Not Applicable, Brightness Index: 20 Daylight Settings, Lens Finish: Fog Resistant, Magnification Type: Fixed, Mount Type: Weaver, Package Type: Box. is here at OpticsPlanet with unbelievable prices Up to $44.00 Off! Please also check out more options for EOTech XPS3 Transverse Red Dot Sight.
Purchase your new EOTech XPS3-0TAN 1x1.2-0.85in Holographic Red Dot Sight, 68 MOA Ring/1 MOA dot, Tan, XPS3-0TAN from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features of EOTech XPS3 Transverse Red Dot Sight
- An operator-grade Holographic Weapon Sight built for close-quarter engagements with fast-moving targets.
- EOTECHs unique reticle patterns are a criti- cal to delivering fast target acquisition and MOA accuracy at any range.
- EOTECH reticles feature a 68 MOA ring surrounding a 1 MOA center dot allowing the shooter to quickly pick up and lock on a target.
- The standard ring found in most reticles equates to approximately 68" (5'8") at 100 yards.
Package Contents:
- EOTech XPS3 Transverse Red Dot Sight
- HWS XPS3
- Quick-Start Guide
- Warranty Card
- CR123 Battery
Specifications for EOTech XPS3-0TAN 1x1.2-0.85in Holographic Red Dot Sight, 68 MOA Ring/1 MOA dot, Tan, XPS3-0TAN
| Color | Tan |
| Finish | Matte |
| Fabric/Material | Aluminum |
| Magnification | 1 x |
| Objective Lens Diameter | 0.85 in |
| Reticle | 68 MOA Ring and 1 MOA Dot |
| Illumination Type | Holographic |
| Illumination Color | Red |
| Brightness Settings | 20 |
| Eye Relief | Unlimited |
| Adjustment Type | MOA |
| Adjustment Click Value | 0.5 MOA |
| Emitter Type | Enclosed |
| Field of View, Linear | 30 yds at 4 in |
| Lens Material | Front Window 1/8in Solid Glass & Rear Window 3/16in Laminate |
| Optical Coating | AR Coated |
| Battery Type | CR123, Lithium Metal |
| Battery Quantity | 1 |
| Battery Life | 1000 hours |
| Operating Temperature | -4 - 122 Fahrenheit |
| Weather Resistance | Water Resistant |
| Water Resistance Level | Submersible |
| Water Resistant Mark | 10 m, 33 ft |
| Gun Make | Universal |
| Gun Model | Universal |
| Length | 3.8 in |
| Width | 2.1 in |
| Height | 2.5 in |
| Weight | 9 oz |
| Included Accessories | Standard |
| Condition | New |
| Red Dot Sights-Footprint | Not Applicable |
| Brightness Index | 20 Daylight Settings |
| Lens Finish | Fog Resistant |
| Magnification Type | Fixed |
| Mount Type | Weaver |
| Package Type | Box |