Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Buy Together and Save
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for EOTech XPS3 Transverse Red Dot Sight
Eotech Transverse XPS 3 Holo Sight is the shortest model yet from EOTech, with a base that only requires, at most, 2 3/4 inches of rail space compared to the 4 inch N battery sights. Smaller than previous models, the EOTech Transverse XPS Three HOLO runs on a single 123 battery. The XPS3 sight is smaller, lighter, always fast with three reticle options and also has a longer battery life than other models of HOLO Red Dot Sights. With the new single battery configuration, the Eotech Transverse Red Dot Xps allows more rail space than ever, leaving more room for rear iron sights or a night vision mount.![]()
Specifications for EOTech XPS3 Transverse Red Dot Sight:
| Manufacturer: | EOTech |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 0.85 in |
| Illumination Type: | Holographic |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 20 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Field of View, Linear: | 30 yds at 4 in |
| Lens Material: | Front Window 1/8in Solid Glass & Rear Window 3/16in Laminate |
| Optical Coating: | AR Coated |
| Battery Type: | CR123, Lithium Metal |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 1000 hours |
| Operating Temperature: | -4 - 122 Fahrenheit |
| Weather Resistance: | Water Resistant |
| Water Resistance Level: | Submersible |
| Water Resistant Mark: | 33 ft, 10 m |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 3.8 in |
| Width: | 2.1 in |
| Height: | 2.5 in |
| Weight: | 9 oz |
| Condition: | New |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Magnification Type: | Fixed |
| Package Type: | Box |
| Lens Finish: | Fog Resistant |
| Mount Type: | Weaver |
| Brightness Index: | 20 Daylight Settings |
Features of EOTech XPS3 Transverse Red Dot Sight
- An operator-grade Holographic Weapon Sight built for close-quarter engagements with fast-moving targets.
- EOTECHs unique reticle patterns are a criti- cal to delivering fast target acquisition and MOA accuracy at any range.
- EOTECH reticles feature a 68 MOA ring surrounding a 1 MOA center dot allowing the shooter to quickly pick up and lock on a target.
- The standard ring found in most reticles equates to approximately 68" (5'8") at 100 yards.
Package Contents:
- EOTech XPS3 Transverse Red Dot Sight
- HWS XPS3
- Quick-Start Guide
- Warranty Card
- CR123 Battery
EOTech XPS3 Transverse Red Dot Sight Orderable Models
List of Orderable Models
- EOTech Transverse Red Dot Sight, 68 MOA Ring and 1 MOA Dot, Black, XPS3-0 , MPN: XPS3-0 , UPC: 672294600305 , Code: ET-RDH-XPS3TRANVERSE-XPS3-0
- EOTech HWS 1x1.2-0.85in Holographic Red Dot Sight, DCR/1 MOA dot, Black, XPS3-DCR , MPN: XPS3-DCR , UPC: 672294601197 , Code: ET-RDH-XPS3TRANVERSE-XPS3-DCR
- EOTech Transverse Red Dot Sight, 68 MOA Ring w/ two 1 MOA Dot, Black, XPS3-2 , MPN: XPS3-2 , UPC: 672294600329 , Code: ET-RDH-XPS3TRANVERSE-XPS3-2
- EOTech Transverse Red Dot Sight, 68 MOA Ring w/ two 1 MOA Dot, w/ Streamlight TLR-1 HL, Black, XPS3-2-KIT6 , MPN: XPS3-2-KIT6 , Code: ET-RDH-XPS3TRANVERSE-XPS3-2-KIT6
- EOTech XPS3-0TAN 1x1.2-0.85in Holographic Red Dot Sight, 68 MOA Ring/1 MOA dot, Tan, XPS3-0TAN , MPN: XPS3-0TAN , UPC: 672294600923 , Code: ET-RDH-XPS3TRANVERSE-XPS3-0TAN
EOTech XPS3 Transverse Red Dot Sight Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- EOTech Transverse Red Dot Sight, Circle-Dot, Black, XPS3-1 , MPN: XPS3-1 , UPC: 672294600312 , Code: ET-RDH-XPS3TRANVERSE-XPS3-1
- USED, EOTech HWS 1x1.2-0.85in Holographic Red Dot Sight, DCR/1 MOA dot, Black, XPS3-DCR , MPN: XPS3-DCR-EDEMO , Code: ET-RDH-XPS3TRANVERSE-XPS3-DCR-EDEMO-IN-B
- EOTech Transverse Red Dot Sight, 68 MOA Ring w/ two 1 MOA Dot, Black, XPS3-2-INTL , MPN: XPS3-2-INTL , Code: ET-RDH-XPS3TRANVERSE-XPS3-2-INTL
- EOTech Transverse Red Dot Sight, 68 MOA Ring and 1 MOA Dot, Black, XPS3-0-INTL , MPN: XPS3-0-INTL , Code: ET-RDH-XPS3TRANVERSE-XPS3-0-INTL
- EOTech Transverse Red Dot Sight, 68 MOA Ring and 1 MOA Dot, w/ EOTech Trucker Hat, Sticker, Black, XPS3-0-KIT2 , MPN: XPS3-0-KIT2 , Code: ET-RDH-XPS3TRANVERSE-XPS3-0-KIT2
- EOTech Transverse Red Dot Sight, 68 MOA Ring and 1 MOA Dot, w/ EOTech Baseball Hat, Sticker, Black, XPS3-0-KIT3 , MPN: XPS3-0-KIT3 , Code: ET-RDH-XPS3TRANVERSE-XPS3-0-KIT3
- EOTech Transverse Red Dot Sight, 68 MOA Ring and 1 MOA Dot, w/ EOTech Brown Hat, Sticker, Lens Cloth, Black, XPS3-0-KIT1 , MPN: XPS3-0-KIT1 , Code: ET-RDH-XPS3TRANVERSE-XPS3-0-KIT1
- EOTech Transverse Red Dot Sight, 68 MOA Ring and 1 MOA Dot, w/ 25 OpticsPlanet.com Gift Certificate, Black, XPS3-0-KIT5 , MPN: XPS3-0-KIT5 , Code: ET-RDH-XPS3TRANVERSE-XPS3-0-KIT5
- USED, EOTech Transverse Red Dot Sight, 68 MOA Ring w/ two 1 MOA Dot, Black, XPS3-2 , MPN: XPS3-2-EDEMO , Code: ET-RDH-XPS3TRANVERSE-XPS3-2-EDEMO-RE-B
- EOTech Transverse Red Dot Sight, 68 MOA Ring and 1 MOA Dot, w/ 40 OpticsPlanet.com Gift Certificate, Black, XPS3-0-KIT4 , MPN: XPS3-0-KIT4 , Code: ET-RDH-XPS3TRANVERSE-XPS3-0-KIT4
- EOTech Transverse Red Dot Sight, 68 MOA Ring and 1 MOA Dot, Black, XPS3-0-DEMO , MPN: XPS3-0-DEMO , Code: ET-RDH-XPS3TRANVERSE-XPS3-0-DEMO
- EOTech Transverse Red Dot Sight, 68 MOA Ring and 1 MOA Dot, Black, XPS3-0A-DEMO , MPN: XPS3-0A-DEMO , Code: ET-RDH-XPS3TRANVERSE-XPS3-0A-DEMO
- EOTech Transverse Red Dot Sight, 68 MOA Ring w/ two 1 MOA Dot, Black, XPS3-2A-DEMO , MPN: XPS3-2A-DEMO , Code: ET-RDH-XPS3TRANVERSE-XPS3-2A-DEMO
- EOTech Transverse Red Dot Sight, 68 MOA Ring w/ two 1 MOA Dot, w/ EOTech Baseball Hat, Sticker, Black, XPS3-2-KIT3 , MPN: XPS3-2-KIT3 , Code: ET-RDH-XPS3TRANVERSE-XPS3-2-KIT3
- EOTech Transverse Red Dot Sight, 68 MOA Ring w/ two 1 MOA Dot, w/ EOTech Trucker Hat, Sticker, Black, XPS3-2-KIT2 , MPN: XPS3-2-KIT2 , Code: ET-RDH-XPS3TRANVERSE-XPS3-2-KIT2
- DEMO, EOTech Transverse Red Dot Sight, 68 MOA Ring w/ two 1 MOA Dot, Black, XPS3-2 , MPN: XPS3-2-DEMO , Code: ET-RDH-XPS3TRANVERSE-XPS3-2-DEMO
- USED, EOTech Transverse Red Dot Sight, 68 MOA Ring and 1 MOA Dot, Black, XPS3-0 , MPN: XPS3-0-EDEMO , Code: ET-RDH-XPS3TRANVERSE-XPS3-0-EDEMO-IN-B
- EOTech Transverse Red Dot Sight, 68 MOA Ring w/ two 1 MOA Dot, w/ EOTech Brown Hat, Sticker, Lens Cloth, Black, XPS3-2-KIT1 , MPN: XPS3-2-KIT1 , Code: ET-RDH-XPS3TRANVERSE-XPS3-2-KIT1
- EOTech Transverse Red Dot Sight, 68 MOA Ring w/ two 1 MOA Dot, w/ 25 OpticsPlanet.com Gift Certificate, Black, XPS3-2-KIT5 , MPN: XPS3-2-KIT5 , Code: ET-RDH-XPS3TRANVERSE-XPS3-2-KIT5
- EOTech Transverse Red Dot Sight, 68 MOA Ring w/ two 1 MOA Dot, w/ 40 OpticsPlanet.com Gift Certificate, Black, XPS3-2-KIT4 , MPN: XPS3-2-KIT4 , Code: ET-RDH-XPS3TRANVERSE-XPS3-2-KIT4
- EOTech Transverse Red Dot Sight, 68 MOA Ring and 1 MOA Dot, w/ Streamlight TLR-1 HL, Black, XPS3-0-KIT6 , MPN: XPS3-0-KIT6 , Code: ET-RDH-XPS3TRANVERSE-XPS3-0-KIT6