Tap Tap to Zoom
Vanguard Classic 36C Hard Pistol Case - 18.x4in has been discontinued by Vanguard and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Shooting Accessories, Gun Storage, Gun Cases, Hard Gun Cases yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Vanguard Classic 36C Hard Pistol Case - 18x4in 332718 has side panels that are dent and scratch-resistant thanks to the high-quality aluminum frame. Outfitted with a deluxe, chrome-plated handle, the Vanguard 36C Classic Gun Case offers a more comfortable grip. This Gun Storage Case built by Vanguard comes with an interior that is impact resistant and made of foam that acts as a protective surface for your firearms. This Vanguard weapon Case has chrome plated latches with padlock holders, providing additional security. With the 30C Classic Gun Case by Vanguard you can travel safely with your firearms and simultaneously have peace of mind.![]()
| Color: | Black w/ Chrome Trim |
| Inside Length: | 17.5in |
| Inside Width: | 13.63in |
| Inside Height: | 4.13in |
| Outside Length: | 18.13in |
| Outside Width: | 14.13 |
| Outside Height: | 4.5in |
| Weight: | 5.51lbs |