Tap Tap to Zoom
Vanguard Equalizer 2 Bipod 27in has been discontinued by Vanguard and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Shooting Accessories, Weapon Accessories, Bipods yourself to try and find the perfect replacement for you!
Compact and lightweight, the Vanguard Equalizer 2 Hunting Bipod 334484 is a big hit for those wanting a pivoting bipod with a low profile for quick deployment. This Shooting Bipod built by Vanguard has a unique Pull and Position leg adjustment system that enables you to quickly and safely reposition. A buffer spring on the Equalizer 2 Bipod by Vanguard reduces shock and vibration while providing a solid shooting base. This Vanguard Gunpod has a pivot tilt of 0° to 5° and a -30° to +30° swing angle. The Vanguard Equalizer Gunpod for Hunters has metal spiked feet that easily convert to rubber and provide extra stability in multiple terrains.![]()
| Extended Height: | 685mm |
| Folded Height: | 325mm |
| Weight: | 430g |
| Extended Height: | 27in |
| Folded Height: | 13 3/4in |
| Weight: | 0.95lbs |
| Swivel range: | -30° - +30° |
| Main Material: | Aluminum Alloy Leg |