Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Vanguard FB72 Quick Stick Bipod - 72in has been discontinued by Vanguard and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Shooting Accessories, Weapon Accessories, Bipods yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Vanguard FB72 Quick Stick Bipod - 72in
Ideal for hunting applications The Vanguard FB72 Quick Stick Bipod - 72in 332541 allows you to change locations quickly and do so without making much sound. This Shooting Bipod manufactured by Vanguard has aluminum legs and metal-tipped feet that provide a stable surface in any environment. The Quick Stick FB 72 Bipod by Vanguard is equipped with a V-shaped rubber yoke that ensures a stable and reliable shooting for you firearm. This Vanguard Gunpod absorbs sound with exclusive Whisper Tek coatings and high-quality Rubber O-Rings, guaranteeing additional noise reduction while hunting.![]()
Specifications for Vanguard Quick Stick FB72 Shooting Bipod:
| Material: | Aluminum Alloy |
| Extended Height: | 1830mm |
| Folded Height: | 355mm |
| Weight: | 550g |
| Extended Height: | 72in |
| Folded Height: | 14in |
| Weight: | 1.21lbs |
| Yoke Type: | V-Shape |
Features of Vanguard FM72 550g Quick Stick Bipod:
- Collapses and sets up in just a few seconds
- Whisper Tek coating and rubber o-ring absorbs sound and reduces vibration
- Aluminum legs and metal-tipped feet
- V-shaped rubber yoke
Package Contents:
- Vanguard FB72 Quick Stick Bipod 332541
- Belted Holster
Related Products to Vanguard FB72 Quick Stick Bipod - 72in
Vanguard FB72 Quick Stick Bipod - 72in Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Vanguard Quick Stick Collapsible Bipod - 72in Max Height - FB72 332541 , MPN: 332541 , UPC: 026196332541 , Code: VD-B0-332541



























































