Tap Tap to Zoom
- Color:
- Gray
- Length:
- 4.35 in
- Size:
- One Size
- Fabric/Material:
- Titanium
Code: 6H7-M3-0E376C24-BHQ-212143
MPN: BHQ-212143
Prices and availability subject to change.
Product Info for Vero Engineering Vortex Titanium Maintenance Kit
The Vero Engineering Vortex Lite Driver Kit is a compact, high-quality tool set for on-the-go adjustments and repairs. It includes the Vortex Lite Driver, crafted from durable titanium, offering strength and a relatively lightweight feel. The bit case is designed to hold six easily accessible WIHA bits and now comes with an upgraded WIHA magnetic bit holder for quick bit changes. This pocket tool kit also features an ARC Company QuickDraw pouch that keeps everything organized. The included lanyard and bead add convenience and style. Three 4mm WIHA bits - T8, T10, Phillips head - come standard. Be sharp, get rewarded for loving knives...![]()
Specifications for Vero Engineering Vortex Titanium Maintenance Kit:
| Manufacturer: | Vero Engineering |
| Application: | Work, Outdoor, Casual, Everyday |
| Weight: | 4.3 oz |
| Color: | Gray |
| Length: | 4.35 in |
| Size: | One Size |
| Fabric/Material: | Titanium |
| Quantity: | KIT |
| Fit: | Regular |
| Activity/Occasion: | Outdoor, Hike, Casual, Travel, Work |
| Age Group: | Adults |
| Overall Length: | 4.35 in |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Style: | Origin |
| Gender: | Unisex |
Features of Vero Engineering Vortex Titanium Maintenance Kit
- Constructed from stonewashed titanium.
- Ceramic bearings.
- Includes 3 screwdriver bits.
- Magnetic WIHA bit holder.
Package Contents:
- Vero Engineering Vortex Titanium Maintenance Kit
Vero Engineering Vortex Titanium Maintenance Kit Orderable Models
List of Orderable Models
- Vero Engineering Vortex Titanium Maintenance Kit, Gray, 4.35 inch, BHQ-212143 , MPN: BHQ-212143 , Code: 6H7-M3-0E376C24-BHQ-212143




















































































