Tap Tap to Zoom
Vertx May Special! Select Items with up to 10% Savings
- Size:
- Long
- Capacity:
- 28 liters
- Color:
- Black
- Width:
- 13 in
- Height:
- 22.5 in
- Condition:
- New
Code: YB-BP4-LOK-F1-VTX5059-IAB-NA-N-A
MPN: F1 VTX5059 IAB NA N/A
UPC: 769028936141
Product Info for Vertx Long Walks 28L Pack
Long Walks Come in All Forms, This Pack Prepares You for All of Them![]()
Made from ultra-light and durable fabric, this pack is a game-changer in terms of convenience and versatility. With its roomy main compartment, VELCRO Brand loop, and innovative Tactigami compatibility, you have full control over organizing your "long walk" essentials. Pack as little or as much as you want this pack can handle it all, all while weighing next to nothing. No more compromising on storage capacity or feeling weighed down unlock a new level of freedom with the Long Walks Pack.
Specifications for Vertx Long Walks 28L Pack:
| Manufacturer: | Vertx |
| Size: | Long |
| Gender: | Unisex |
| Weight: | 1.9 lb |
| Pack Application: | Travel |
| Capacity: | 28 liters |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Nylon |
| Body Material: | Mini-Ripstop Nylon |
| Age Group: | Adults |
| Width: | 13 in |
| Height: | 22.5 in |
| Pockets: | Yes |
| Condition: | New |
| Pack Loading: | Top |
Features of Vertx Long Walks 28L Pack
- Contoured shoulder pads designed to evenly distribute weight for increased comfort and durability with dual quick-access storage along the straps
- Top grab handle for quick deployment in grab-and-go situations
- Enhance security and stability with the adjustable sternum strap and easily removable waist belt
- Stiffened back panel featuring 3-D air mesh and air channels for optimal comfort and breathability
- Conveniently access and adjust items with the front stretch pocket that offers top-level adjustability
- Spacious main compartment features VELCRO Brand loop for flexible customization using our Tactigami accessories
- Large front dump pocket with top adjustability and two stretch side pockets
- Front compartment features a loop strip and a convenient key lanyard, making it easy to organize and access your essentials
- Compatible with a ballistic panel, offering additional protection when needed
Package Contents:
- Vertx Long Walks 28L Pack
Vertx Long Walks 28L Pack Orderable Models
List of Orderable Models
- Vertx Long Walks 28L Pack, It'S Almost Black, F1 VTX5059 IAB NA N/A , MPN: F1 VTX5059 IAB NA N/A , UPC: 769028936141 , Code: YB-BP4-LOK-F1-VTX5059-IAB-NA-N-A
Vertx Long Walks 28L Pack Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Vertx Long Walks 28L Pack, Royal Blue, F1 VTX5059 RB NA N/A , MPN: F1 VTX5059 RB NA N/A , UPC: 769028936134 , Code: YB-BP4-LOK-F1-VTX5059-RB-NA-N-A
- Vertx Long Walks Pack, Backpack, Black, 28L, Nylon 5059-Iab, VTX5059-IAB , MPN: 5059-IAB , Code: YB-BP4-LOK-5059-IAB