Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
- Color:
- Black
- Reticle:
- 5 MOA
- Illumination Color:
- Green
- Quantity:
- 1
- Red Dot Sights-Footprint:
- Aim Point Acro
Code: UT-RD-RFX45P-981-0052
MPN: 981-0052
UPC: 754003936414
Product Info for Viridian Weapon Technologies RFX45 Pro Green Dot Sight
The all-new RFX 45 is packed with industry-leading features while offering a tremendous value to the shooter. A rock-solid machined 6061 aluminum housing, fully multi coated lenses, audible and tactile adjustability, INSTANT-ON activation w/ memory and auto shut off and a 50k hour battery life are just a few of the features that make the RFX 45 a must-have for any shooter.Viridian invented green laser pistol sights almost two decades ago ushering in a new era of visibility and inspiring change across the industry. In 2021, Viridian continued to lead the market by launching the RFX line of reflex sights, exclusively with highly visible green LED's. The RFX 45 Closed Emitter Green Dot Sight is the latest addition to the RFX line of electro optics.![]()
Specifications for Viridian Weapon Technologies RFX45 Pro Green Dot Sight:
| Manufacturer: | Viridian Weapon Technologies |
| Color: | Black |
| Finish: | Hardcoat Anodized |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Objective Window Size: | 24 mm |
| Reticle: | 5 MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Green |
| Brightness Settings: | 10 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Battery Type: | CR2032, Lithium Metal |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 50000 hours |
| Operating Temperature: | -4 - 130 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | IPX-6 |
| Fogproof: | Yes |
| Length: | 1.9 in |
| Width: | 1.1 in |
| Height: | 1.1 in |
| Weight: | 1.73 oz |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Quantity: | 1 |
| Tube Diameter: | 28 mm |
| Switch Type: | Button |
| Red Dot Sights-Footprint: | Aim Point Acro |
Features of Viridian Weapon Technologies RFX45 Pro Green Dot Sight
- Footprint: ACRO
- Operation: INSTANT-ON + User Controlled
Package Contents:
- Viridian Weapon Technologies RFX45 Pro Green Dot Sight
- Glock MOS
- Docter and RMR Adapter plates
- Low and High Picatinny mount
Viridian Weapon Technologies RFX45 Pro Green Dot Sight Orderable Models
List of Orderable Models
- Viridian Weapon Technologies RFX45 Pro Green Dot Sight, Closed Emitter, ACRO Compatible, Instant-on, Black, 981-0052 , MPN: 981-0052 , UPC: 754003936414 , Code: UT-RD-RFX45P-981-0052