Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
- Reticle:
- XBR-2
- Finish:
- Matte
- Condition:
- New
- Illumination Color:
- Green, Red
Code: VX-XBS-VX-XBS-CF2CS-CF2-CB1
MPN: CF2-CB1
UPC: 816382029931
Product Info for Vortex Crossfire II 2-7x32 SFP XBR-2 MOA Crossbow Kit
The Vortex Crossfire II 2-7x32 Crossbow Scope is packed with features, many of which are specific to crossbow applications. These features include a 30mm tube for maximum internal adjustment, cap turrets, and dual illumination with intensity controls. It's also fogproof, waterproof, and shockproof. Looking inside the Bow and Crossbow Sights, the XBR-2 reticle will flash either red or green. The system was designed for a 40-yard zero, but it will provide holdovers between 20 and 100 yards.![]()
Additionally, the Vortex Optics crossbow scope can be tuned to fit crossbows with different feet-per-second ratings. You can fine tune the reticle with the magnification to match the desired FPS. On top of the high-end features, the Crossfire scope kit includes everything you need to use it. This includes scope caps, rings, a battery, and more. By the numbers, the scope is 9.5 inches in length and weighs 14 ounces. Gear up for the next crossbow season with the Vortex Crossfire II 2-7x32 scope!
Specifications for Vortex Crossfire II 2-7x32 SFP XBR-2 MOA Crossbow Kit:
| Manufacturer: | Vortex |
| Magnification: | 2 - 7 x |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Reticle: | XBR-2 |
| Finish: | Matte |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| W/E Travel at 100 Yds: | 30 MOA |
| Weight: | 14 oz |
| Field of View, Linear: | 16.4 - 57.5 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 10.9 - 3.1 degrees |
| Eye Relief: | 2.7 in |
| Length: | 9.5 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Exit Pupil: | 16 - 4.6 mm |
| Parallax: | 75 yds |
| Condition: | New |
| Illumination Color: | Red, Green |
| Battery Type: | Lithium |
Features of Vortex Crossfire II 2-7x32 SFP XBR-2 MOA Crossbow Kit
- Fully Multi-Coated
- Rugged construction withstands recoil and impact.
Package Contents:
- Vortex Crossfire II 2-7x32 SFP XBR-2 MOA Crossbow Kit
- 2 - 30mm rings
- Flip caps (set)
- Neoprene cover
- Lens cloth
- CR2032 battery
- T-15 Torx wrench
Vortex Crossfire II 2-7x32 SFP XBR-2 MOA Crossbow Kit Orderable Models
List of Orderable Models
- Vortex Crossfire II 2-7x32 SFP XBR-2 MOA Crossbow Kit, 9.5in, 14oz, CF2-CB1 , MPN: CF2-CB1 , UPC: 816382029931 , Code: VX-XBS-VX-XBS-CF2CS-CF2-CB1
Vortex Crossfire II 2-7x32 SFP XBR-2 MOA Crossbow Kit Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Vortex Crossfire II 2-7x32 Crossbow Scope, XBR-2 Reticle, Matte Black, CF2-CB1 , MPN: CF2-CB1-DEMO , Code: VX-XBS-VX-XBS-CF2CS-CF2-CB1-DEMO
- Refurbished, Vortex Crossfire II 2-7x32 Crossbow Scope, XBR-2 Reticle, Matte Black, CF2-CB1 , MPN: CF2-CB1-REFURB , Code: VX-XBS-VX-XBS-CF2CS-CF2-CB1-REFURB
