Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
We've got an AWESOME deal for you!
Show with deals only:
Product Info for Vortex Diamondback Tactical 4-12x40mm 1in Tube Rifle Scope
Sight in on any prey with this Vortex Diamondback Tactical 4-12x40 Rifle Scope that is loaded with features suited for hunters of all experience levels. Vortex Optics designed these Rifle Scopes with fully multi-coated extra-low dispersion lenses that vastly boost color fidelity and resolution while maximizing light transmission to bring you the clearest sight picture imaginable. The Vortex Diamondback Tactical 0.25 MOA Rifle Scope is built with aircraft-grade aluminum and has a hard anodized finish while boasting waterproof, fogproof, and shockproof properties to withstand rigorous hunts and last a lifetime. Exposed turrets allow for quicker and easier adjustments because every second counts when trying to take down big game. Use the Vortex Diamondback Tactical 4-12x40 SFP Rifle Scope to boost your hunting haul and fill your freezer faster than ever.![]()
Specifications for Vortex Diamondback Tactical 4-12x40mm 1in Tube Rifle Scope:
| Manufacturer: | Vortex |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 4 - 12 x |
| Exit Pupil: | 3.3 - 10 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Hard Anodized |
| Field of View, Linear: | 7.9 - 23.6 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.8 in |
| Weight: | 16.2 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 14.2 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Width: | 4.25 in |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Height: | 1.86 in |
| Lens Material: | XD Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 70/70 MOA |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Vortex Diamondback Tactical 4-12x40mm 1in Tube Rifle Scope
- Fully Multi-Coated
- Rugged construction withstands recoil and impact.
Package Contents:
- Vortex Diamondback Tactical 4-12x40mm 1in Tube Rifle Scope
- Lens covers
- Lens cloth
Vortex Diamondback Tactical 4-12x40mm 1in Tube Rifle Scope Orderable Models
List of Orderable Models
- Vortex OPMOD Diamondback Tactical 4-16x44mm FFP 30mm Tube Riflescope, FDE , MPN: DBK-10026-OP-KIT2023 , Code: VX-RS-DBK-10025-DBK-10026-OP-KIT2023
- Vortex OPMOD Diamondback Tactical 4-16x44mm FFP 30mm Tube Riflescope, Gray , MPN: DBK-10026-OP-GRY-KIT2023 , Code: VX-RS-DBK-10025-DBK-10026-OP-GRY-KIT2023
- Vortex Diamondback Tactical 4-12x40mm Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane, Black, Hard Anodized, Non-Illuminated VMR-1 MOA Reticle, MOA Adjustment, 14.1in, 17.5oz, DBK-10025 , MPN: DBK-10025 , UPC: 875874008694 , Code: VX-RS-DBK-10025-DBK-10025
Vortex Diamondback Tactical 4-12x40mm 1in Tube Rifle Scope Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Refurbished, Vortex Diamondback Tactical 4-12x40mm Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane, Black, Hard Anodized, Non-Illuminated VMR-1 MOA Reticle, MOA Adjustment, DBK-10025 , MPN: DBK-10025-REFURB , Code: VX-RS-DBK-10025-DBK-10025-REFURB
- DEMO, Vortex Diamondback Tactical 4-12x40mm Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane, Black, Hard Anodized, Non-Illuminated VMR-1 MOA Reticle, MOA Adjustment, DBK-10025 , MPN: DBK-10025-DEMO , Code: VX-RS-DBK-10025-DBK-10025-DEMO
