Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
- Color:
- Black
- Finish:
- Black Anodize
- Fit:
- 3-9x40 DBK-10023, 4-12x40 DBK-10025
- Objective Lens Diameter:
- 40 mm
- Gun Type:
- Rifle
- Gun Make:
- Diamondback
- Gun Model:
- Universal
- Length:
- 4 in
- Condition:
- New
Code: VX-RA-DTRFS-DBK-SS4
MPN: DBK-SS4
UPC: 875874009141
Product Info for Vortex Diamondback Tactical Rifle Scope Sunshade
Preserve the quality of your lens and create a clearer sight picture by equipping the Vortex Diamondback Tactical Rifle Scope Sunshade. These Rifle Scope Accessories designed by Vortex Optics reduce glare and sun reflection off the objective lens for a completely unobstructed sight picture. Each Vortex Diamondback Tactical 4in Rifle Scope Sunshade is black anodized for enhanced resistance to corrosion and wear. Plus, the screw-in assembly is easier than ever to use. Snag a Vortex Diamondback Tactical Sunshade 40mm to keep your lenses in prime condition for years to come.![]()
Specifications for Vortex Diamondback Tactical Rifle Scope Sunshade:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Black |
| Finish: | Black Anodize |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Fit: | 4-12x40 DBK-10025, 3-9x40 DBK-10023 |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Gun Type: | Rifle |
| Gun Make: | Diamondback |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 4 in |
| Weight: | 0.14 lb |
| Condition: | New |
Features of Vortex Diamondback Tactical Rifle Scope Sunshade:
- Reduces glare and sun reflections off the objective lens
- Black anodized
- Screw-in assembly
Package Contents:
- Vortex Diamondback Tactical Rifle Scope Sunshade
Vortex Diamondback Tactical Rifle Scope Sunshade Orderable Models
List of Orderable Models
- Vortex Diamondback Tactical Rifle Scope Sunshade, Anodized, Black, 4 in, Black, 4.4in, 2.4oz, DBK-SS4 , MPN: DBK-SS4 , UPC: 875874009141 , Code: VX-RA-DTRFS-DBK-SS4
Vortex Diamondback Tactical Rifle Scope Sunshade Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, Vortex Diamondback Tactical Rifle Scope Sunshade, Anodized, Black, 4 in, Black, 4.4in, 2.4oz, DBK-SS4 , MPN: DBK-SS4-EDEMO , Code: VX-RA-DTRFS-DBK-SS4-EDEMO-RE-B
- USED Vortex Diamondback Tactical Rifle Scope Sunshade, Anodized, Black, 4 in, Black, DBK-SS4, EDEMO2, Used, Condition Fair , MPN: DBK-SS4-EDEMO2 , Code: VX-RA-DTRFS-DBK-SS4-EDEMO2
- USED Vortex Diamondback Tactical Rifle Scope Sunshade, Anodized, Black, 4 in, Black, DBK-SS4, EDEMO3, Condition Fair, Used , MPN: DBK-SS4-EDEMO3 , Code: VX-RA-DTRFS-DBK-SS4-EDEMO-US-D