Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
We've got an AWESOME deal for you!
- Reticle:
- Illuminated V-Brite
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Anodized
- Color:
- FDE
- Weight:
- 16 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.5 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- LED
- Included Accessories:
- Standard
- Condition:
- New
- W/E Travel at 100 Yds:
- 100 MOA
Code: 99-RS-VC2142430SFP-CF2-31037-OP
MPN: CF2-31037-OP
UPC: 843829120371
Product Info for Vortex OPMOD Crossfire II 1-4x24mm Rifle Scope,30mm Tube, Second Focal Plane (SFP)
These FDE Vortex Crossfire II 1-4x24 AR15 Rifle Scopes from OPMOD are exclusive to OpticsPlanet and can't be found anywhere else. The 30mm single-piece tube is constructed from a solid block of aircraft-grade aluminum that's rugged to withstand recoil and be shockproof to impacts. The O-ring and nitrogen purging combine to make it waterproof, dustproof, and fog proof. It has capped reset turrets that don't require tools to zero or re-index, using a 0.25 MOA adjustment graduation. The lenses use Vortex's proprietary multi-coating for the best light transmission and anti-reflective properties. The V-Brite second focal plane red-illuminated MOA reticle has subtensions for range, holdover, and wind drift across the entire 1x to 4x magnification range. Perfect for close engagement AR's, they're also right at home on short carbines like the pistol-caliber models increasing in popularity.![]()
Specifications for Vortex OPMOD Crossfire II 1-4x24mm Rifle Scope,30mm Tube, Second Focal Plane (SFP):
| Manufacturer: | OPMOD |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 4 x |
| Reticle: | Illuminated V-Brite |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 6 - 24 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Anodized |
| Field of View, Linear: | 24.1 - 96.1 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | FDE |
| Weight: | 16 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Length: | 9.8 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Width: | 3.5 in |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Adjustment Range: | 100 MOA |
| Height: | 1.18 in |
| Focus Range: | 100 yds to infinity |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Battery Life: | 150 hours |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 100 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Vortex OPMOD Crossfire II 1-4x24mm Rifle Scope,30mm Tube, Second Focal Plane (SFP):
- Available exclusively from OpticsPlanet
- Fully Multi-Coated
- Single-Piece Tube
- Hard Anodized Finish
- Capped Reset Turrets
- Fast Focus Eyepiece
Package Contents:
- Vortex OPMOD Crossfire II 1-4x24mm Rifle Scope,30mm Tube, Second Focal Plane (SFP)
- Removable lens covers
- Lens cloth
- CR2032 battery
Vortex OPMOD Crossfire II 1-4x24mm Rifle Scope,30mm Tube, Second Focal Plane (SFP) Orderable Models
List of Orderable Models
- Vortex OPMOD Crossfire II Rifle Scope, 1-4x24mm, Second Focal Plane, V-Brite Reticle, FDE, CF2-31037-OP , MPN: CF2-31037-OP , UPC: 843829120371 , Code: 99-RS-VC2142430SFP-CF2-31037-OP
Vortex OPMOD Crossfire II 1-4x24mm Rifle Scope,30mm Tube, Second Focal Plane (SFP) Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Vortex OPMOD Crossfire II Rifle Scope, 1-4x24mm, Second Focal Plane, V-Brite Reticle, FDE, CF2-31037-OP , MPN: CF2-31037-OP-DEMO , Code: 99-RS-VC2142430SFP-CF2-31037-OP-DEMO
- DEMO, Vortex OPMOD Crossfire II Rifle Scope, 1-4x24mm, Second Focal Plane, V-Brite Reticle, FDE, CF2-31037-OP , MPN: CF2-31037-OP-DEMO , Code: 99-RS-VC2142430SFP-CF2-31037-OP-DEMO-OB-A
- USED Vortex OPMOD Crossfire II Rifle Scope, 1-4x24mm, Second Focal Plane, V-Brite Reticle, FDE, CF2-31037-OP, EDEMO3, Condition Fair, Other , MPN: CF2-31037-OP-EDEMO3 , Code: 99-RS-VC2142430SFP-CF2-31037-OP-EDEMO-OT-D