Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
We've got an AWESOME deal for you!
- Reticle:
- AR-BDC3
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Hard Anondized Finish
- Color:
- Steel Green
- Weight:
- 17.6 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.5 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- Fixed 100 yards
- Illumination Type:
- LED
- Included Accessories:
- Standard
- Condition:
- Factory DEMO
- W/E Travel at 100 Yds:
- 100 MOA
Code: 99-RS-OMV182430SFP-SE-1824-2-OP-DEMO
MPN: SE-1824-2-OP-DEMO
Product Info for Vortex OPMOD Strike Eagle 1-8x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP)
The Vortex OPMOD Strike Eagle 1-8x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP) stands out as a versatile and highly regarded optic suitable for a wide range of shooting scenarios. Its magnification range of 1-8x makes it adaptable to both short-range and medium-range engagements, catering to the needs of dynamic or tactical shooters. These OPMOD AR15 Rifle Scopes with a 24mm objective lens ensure good light transmission, providing clear and bright sight pictures even in low-light conditions. Constructed with durability, the scope is typically made from aircraft-grade aluminum, offering strength while maintaining a lightweight design. The 30mm tube diameter is standard, providing a larger internal adjustment range and increased windage and elevation travel. Equipped with a specialized illuminated reticle for quick target acquisition and ranging, the Vortex Strike Eagle also features user-friendly turrets, forgiving eye relief, and a fast-focus eyepiece. Its versatility makes it suitable for close-quarters shooting, medium-range engagements, and competition shooting.![]()
Specifications for Vortex OPMOD Strike Eagle 1-8x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP):
| Manufacturer: | OPMOD |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 8 x |
| Reticle: | AR-BDC3 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 3 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Hard Anondized Finish |
| Field of View, Linear: | 14.4 - 109 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Color: | Steel Green |
| Weight: | 17.6 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Length: | 10 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Fixed 100 yards |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Width: | 3.38 in |
| Fabric/Material: | Aircraft-Grade Aluminum |
| Adjustment Range: | 140 MOA |
| Height: | 3.75 in |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | Factory DEMO |
| W/E Travel at 100 Yds: | 100 MOA |
Features of Vortex OPMOD Strike Eagle 1-8x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP):
- Available exclusively from OpticsPlanet
- XD Lens Elements
- Glass-Etched Reticle
- Turret Style: Capped
- Travel Per Rotation: 44 MOA
- Single-Piece Tube
- Capped Reset Turrets
- Fast Focus Eyepiece
Package Contents:
- Vortex OPMOD Strike Eagle 1-8x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP)
- Removable Lens Covers
- Lens Cloth
- CR2032 Battery
Vortex OPMOD Strike Eagle 1-8x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP) Orderable Models
List of Orderable Models
- DEMO, Vortex OPMOD Strike Eagle Rifle Scope, 1-8x24, 30mm Tube, Second Focal Plane, AR-BDC3 Reticle, Steel Green, SE-1824-2-OP , MPN: SE-1824-2-OP-DEMO , Code: 99-RS-OMV182430SFP-SE-1824-2-OP-DEMO
Vortex OPMOD Strike Eagle 1-8x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP) Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Vortex OPMOD Strike Eagle Rifle Scope, 1-8x24mm & Vortex Sport Cantilever Mount, 30mm, Black , MPN: SE-1824-2-OP-KIT4 , Code: 99-RS-OMV182430SFP-SE-1824-2-OP-KIT4
- Vortex OPMOD Strike Eagle Rifle Scope, 1-8x24mm, FDE & Vortex OPMOD Sport Cantilever 30mm Mount, FDE , MPN: SE-1824-2-OP-KIT3 , Code: 99-RS-OMV182430SFP-SE-1824-2-OP-KIT3
