Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
- Color:
- Black
- Length:
- 1 in
- Condition:
- New
Code: VX-EA-LE15B-TRA-BINDAP
MPN: TRA-BINDAP
UPC: 843829115148
Product Info for Vortex Pro Binocular Adapter
A two-part system that creates on seamless glassing experience, the Pro Binocular Adapter combines an incredibly sleek form factor with a fast, stable mount to keep you on the move. Compatible with tripod-adaptable binoculars and tripods with a 1/4"-20 socket/thread.![]()
Specifications for Vortex Pro Binocular Adapter:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Black |
| Length: | 1 in |
| Weight: | 2.8 oz |
| Condition: | New |
| Width: | 3.5 in |
| Height: | 3.8 in |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of Vortex Pro Binocular Adapter:
- Rapid mounting
- 1/4""-20 thread compatibility
- Aluminum construction
Package Contents:
- Vortex Pro Binocular Adapter
- 1.3mm Hex Wrench
- 2mm Hex Wrench
Vortex Pro Binocular Adapter Orderable Models
List of Orderable Models
- Vortex Pro Binocular Adapter, 1x3.5x4.5, Low, Black, 1.2in, 4oz, TRA-BINDAP , MPN: TRA-BINDAP , UPC: 843829115148 , Code: VX-EA-LE15B-TRA-BINDAP