Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
13% OFF Rifle Scopes + 2% Bucks
- Reticle:
- Dead-Hold BDC
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- None
- Finish:
- Hard Anodized
- Color:
- Black
- Weight:
- 14.6 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- Condition:
- New
- W/E Travel at 100 Yds:
- 60/60 MOA
Code: VX-RS-D440-DBK-04-BDC
MPN: DBK-04-BDC
UPC: 875874001152
Product Info for Vortex Diamondback 4-12x40mm Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane
The Vortex Diamondback 4-12x40mm Shockproof Rifle Scope delivers all the power you need for medium to long range hunting. These Rifle Scopes have pop-up dials that provide easy, precise adjustment of elevation and windage, making audible clicks that are easily and quickly counted. Vortex Optics knows good hunting gets all the better with high quality optics. The Vortex Diamondback 4-12x40mm Rifle Scope starts with a durable 1" tube constructed of 6061 T6 aircraft-grade aluminum and is then subjected to demanding factory testing under a force of 1000 G's - 500 times! These scopes are purged with Argon gas for waterproof and fogproof performance. Count on the Vortex Diamondback 4-12x40mm Hunting Rifle Scope for smooth handling when the heat is on.![]()
Specifications for Vortex Diamondback 4-12x40mm Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Vortex |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 4 - 12 x |
| Reticle: | Dead-Hold BDC |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 3.3 - 10 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Hard Anodized |
| Field of View, Linear: | 11.3 - 32.4 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.1 - 3.4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 14.6 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 11.9 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Width: | 2.38 in |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Adjustment Range: | 60 MOA |
| Height: | 1.89 in |
| Focus Range: | 100 yds to infinity |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Water Resistant, Shock Resistant, Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 60/60 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Vortex Diamondback 4-12x40mm Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane
- Fully Multi-Coated
- Rugged construction withstands recoil and impact.
Package Contents:
- Vortex Diamondback 4-12x40mm Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane
- Removable lens covers
- Lens cloth
Vortex Diamondback 4-12x40mm Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Vortex Diamondback 4-12x40mm Rifle Scope, 1 in Tube, Second Focal Plane, Black, Hard Anodized, Non-Illuminated Dead-Hold BDC Reticle, MOA Adjustment, 12in, 14.2oz, DBK-04-BDC , MPN: DBK-04-BDC , UPC: 875874001152 , Code: VX-RS-D440-DBK-04-BDC
Vortex Diamondback 4-12x40mm Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Refurbished, Vortex Diamondback 4-12x40 Matte Plex Rifle Scope , MPN: DBK-M-04P-REFURB , Code: VX-RS-D440-DBK-M-04P-REFURB
- Vortex Diamondback 4-12x40 Matte Plex Rifle Scope , MPN: DBK-M-04P , UPC: 875874000889 , Code: VX-RS-D440-DBK-M-04P
- Refurbished, Vortex Diamondback 4-12x40mm Rifle Scope, 1 in Tube, Second Focal Plane, Black, Hard Anodized, Non-Illuminated Dead-Hold BDC Reticle, MOA Adjustment, DBK-04-BDC , MPN: DBK-04-BDC-REFURB , Code: VX-RS-D440-DBK-04-BDC-REFURB
- DEMO, Vortex Diamondback 4-12x40mm Rifle Scope, 1 in Tube, Second Focal Plane, Black, Hard Anodized, Non-Illuminated Dead-Hold BDC Reticle, MOA Adjustment, DBK-04-BDC , MPN: DBK-04-BDC-DEMO , Code: VX-RS-D440-DBK-04-BDC-DEMO
