Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Show with deals only:
Buy Together and Save
Product Info for Vortex Strike Eagle 3-18x44mm Riflescopes, 34mm Tube, First Focal Plane
The gap between tactical mid- and long-range shooting is gone. Top off your carbine or DMR rifle with a first focal plane optic thats versatile, tough, ultra-clear at any magnification, and specifically designed for rapid adjustment in fast-changing target scenarios.![]()
Specifications for Vortex Strike Eagle 3-18x44mm Riflescopes, 34mm Tube, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Vortex |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 3 - 18 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Field of View, Linear: | 39.3 - 6.7 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.8 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 27.3 oz |
| Length: | 13.3 in |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Fabric/Material: | Aluminum Aircraft Grade |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Condition: | New |
Features of Vortex Strike Eagle 3-18x44mm Riflescopes, 34mm Tube, First Focal Plane
- Scale of reticle remains in proportion to the zoomed image. Constant subtensions allow accurate holdover and ranging at all magnifications.
- Extra-low dispersion (XD) glass increases resolution and color fidelity, resulting in
- Provides precise aiming under low-light conditions.
- Patented streamlined design offers a toolless zero stop for rock-solid return to zero after turret adjustments.
- Allows for intricate reticle design. Protected between two layers of glass for optimum durability and reliability.
- Anti-reflective coatings on all air-toglass surfaces provide increased light transmission for greather clarity and low-light performance.
- Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Maximizes alignment for improved accuracy and optimum visual performance, as well as ensures strength and waterproofness.
- Constructed from a solid block of aircraft-grade aluminum for strength and rigidity.
- Corrosion and wear resistant anodization provides low-glare matte surface and helps camouflage the shooter's position.
- Gas purged and O-ring sealed for fogproof and waterproof performance in all conditions.
- Designed to withstand harsh weather conditions
- Nitrogen gas purging prevents internal fogging over a wide range of temperatures
- Designed to withstand the highest levels of recoil and impact.
- Allows quick and easy reticle focusing
- The included throw lever can be installed for quick and easy magnification adjustments
Package Contents:
- Vortex Strike Eagle 3-18x44mm Riflescopes, 34mm Tube, First Focal Plane
- Sunshade
- Throw Lever
- Lens Covers
- Lens Cloth
- CR2032 Battery
- 2mm Hex Wrench
Vortex Strike Eagle 3-18x44mm Riflescopes, 34mm Tube, First Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Vortex Strike Eagle 3-18x44mm Riflescopes, 34mm Tube, First Focal Plane, EBR-7C MRAD, Black, 13.3in, 26.6oz, SE-31802 , MPN: SE-31802 , UPC: 843829132756 , Code: VX-RS-SE18-SE-31802
- Vortex Strike Eagle 3-18x44mm Riflescopes, 34mm Tube, First Focal Plane, EBR-7C MOA, Black, 13.3in, 26.6oz, SE-31801 , MPN: SE-31801 , UPC: 843829121316 , Code: VX-RS-SE18-SE-31801
Vortex Strike Eagle 3-18x44mm Riflescopes, 34mm Tube, First Focal Plane Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Vortex Strike Eagle 3-18x44mm Riflescopes, 34mm Tube, First Focal Plane, EBR-7C MRAD, Black, SE-31802 , MPN: SE-31802-DEMO , Code: VX-RS-SE18-SE-31802-DEMO
- DEMO, Vortex Strike Eagle 3-18x44mm Riflescopes, 34mm Tube, First Focal Plane, EBR-7C MOA, Black, SE-31801 , MPN: SE-31801-DEMO , Code: VX-RS-SE18-SE-31801-DEMO