Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
13% OFF Rifle Scopes + 2% Bucks
- Reticle:
- AR-BDC3
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Color:
- Black
- Weight:
- 19.5 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- LED
Code: VX-RS-RR1-VEN-1601
MPN: VEN-1601
UPC: 843829136006
Product Info for Vortex Venom 1-6x24 SFP AR-BDC3 30mm Tube LPVO Riflescope
Speed, reliability, and downrange accuracy combine in a hardworking LPVO built for entry-level carbine users. The Venom 1-6x24 SFP delivers true 1x-6x magnification and an AR-BDC3 reticle for accurate short- to mid-range target engagements.![]()
Specifications for Vortex Venom 1-6x24 SFP AR-BDC3 30mm Tube LPVO Riflescope:
| Manufacturer: | Vortex |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Reticle: | AR-BDC3 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 4 - 24 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Field of View, Linear: | 20.2 - 126 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.7 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 19.5 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 10.3 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Caliber: | 5.56x45mm NATO, 7.62x51mm NATO, .308 Winchester, .223 Remington |
| Battery Type: | CR2032, Lithium Metal |
| Fabric/Material: | Aircraft-Grade Aluminum |
| Adjustment Range: | 140 MOA |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Vortex Venom 1-6x24 SFP AR-BDC3 30mm Tube LPVO Riflescope:
- Second Focal Plane. Consistent large reticle.
- Illuminated Reticle. Provides fast target acquisition in any lighting scenario.
- Throw Lever. The included throw lever can be installed for quick and easy magnification adjustments.
- XD Optical System. Extra-low dispersion (XD) glass increases resolution and color fidelity, resulting in crisp, sharp images.
- Glass-Etched Reticle. Allows for intricate reticle design. Protected between two layers of glass for optimum durability and reliability.
- Fully Multi-Coated Lenses. Anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide increased light transmission for greater clarity and low-light performance.
- ArmorTek. Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Single-Piece Tube. Maximizes alignment for improved accuracy and optimum visual performance, as well as ensures strength and waterproofness.
- Low Glare Matte Black Anodize. Corrosion and wear resistant anodization provides low-glare matte surface and helps camouflage the shooter's position.
- Nitrogen Gas Purged. Gas purged and O-ring sealed for fogproof and waterproof performance in all conditions.
- Waterproof. Designed to withstand harsh weather conditions.
- Fogproof. Nitrogen gas purging prevents internal fogging over a wide range of temperatures.
- Shockproof. Designed to withstand the highest levels of recoil and impact.
- Fast Focus Eyepiece. Allows quick and easy reticle focusing.
Package Contents:
- Vortex Venom 1-6x24 SFP AR-BDC3 30mm Tube LPVO Riflescope
- Sunshade
- Throw Lever
- Lens Covers
- Lens Cloth
- CR2032 Battery
- 2mm Hex Wrench
Vortex Venom 1-6x24 SFP AR-BDC3 30mm Tube LPVO Riflescope Orderable Models
List of Orderable Models
- Vortex Venom 1-6x24 SFP AR-BDC3 30mm Tube LPVO Riflescope, Black, 14.375 x 3.5 x 3.75, 10.3in, 19.5oz, VEN-1601 , MPN: VEN-1601 , UPC: 843829136006 , Code: VX-RS-RR1-VEN-1601