Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
13% OFF Rifle Scopes + 2% Bucks
Show with deals only:
Buy Together and Save
Product Info for Vortex Viper PST Gen II 1-6x24mm 30mm Tube Second Focal Plane Rifle Scope
Updated, upgraded, and upscale, the Vortex Viper PST Gen II 1-6x24mm 30mm Tube Second Focal Plane Rifle Scope is a dual-use tactical and hunting addition to your rifle. These AR15 Rifle Scopes from the people at Vortex Optics feature a second focal plane reticle that helps maintain the appearance with a subtension that estimates range, holdover and wind. Moreover, the Vortex Viper PST Gen II 1-6x24mm 30mm Tube Second Focal Plane Rifle Scope is waterproof with an O-ring seal that prevents moisture, dust, debris and more from interfering with the mechanisms. The Vortex Viper PST Gen II 1-6x24mm 30mm Tube Second Focal Plane Rifle Scope is a highly functional, intuitive, and detailed rifle scope for all of your target needs.![]()
Specifications for Vortex Viper PST Gen II 1-6x24mm 30mm Tube Second Focal Plane Rifle Scope:
| Manufacturer: | Vortex |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 4 - 24 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Hard Anodized |
| Field of View, Linear: | 18.8 - 112.5 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.8 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 22.7 oz |
| Length: | 10.9 in |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Width: | 5.25 in |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Height: | 1.29 in |
| Focus Range: | 100 yds to infinity |
| Lens Material: | Extra-low Dispersion Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Battery Life: | 150 hours |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Vortex Viper PST Gen II 1-6x24mm 30mm Tube Second Focal Plane Rifle Scope
- Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- XR Fully Multi-Coated.
- Rugged construction withstands recoil and impact.
Package Contents:
- Vortex Viper PST Gen II 1-6x24mm 30mm Tube Second Focal Plane Rifle Scope
- CR2032 battery
- Lens cloth
- Sunshade
Vortex Viper PST Gen II 1-6x24mm 30mm Tube Second Focal Plane Rifle Scope Orderable Models
List of Orderable Models
- Vortex Viper PST Gen II Rifle Scope, 1-6x24mm, 30mm Tube, SFP, VMR-2 MOA Reticle, Black, 10.8in, 22.7oz, PST-1605 , MPN: NW564 , UPC: 875874008229 , Code: VX-RS-VVG224-PST-1605
- Vortex Viper PST Gen II Rifle Scope, 1-6x24mm, 30mm Tube, SFP, VMR-2 MRAD Reticle, Black, 10.8in, 22.7oz, PST-1607 , MPN: NW586 , UPC: 875874006140 , Code: VX-RS-VVG224-PST-1607
Vortex Viper PST Gen II 1-6x24mm 30mm Tube Second Focal Plane Rifle Scope Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Vortex Viper PST Gen II Rifle Scope, 1-6x24mm, 30mm Tube, SFP, VMR-2 MOA Reticle, Black, 10.8in, 22.7oz, PST-1605 , MPN: NW564-DEMO , Code: VX-RS-VVG224-PST-1605-DEMO-OB-A
- DEMO, Vortex Viper PST Gen II Rifle Scope, 1-6x24mm, 30mm Tube, SFP, VMR-2 MOA Reticle, Black, PST-1605 , MPN: PST-1605-DEMO , Code: VX-RS-VVG224-PST-1605-DEMO
- Vortex Viper PST Gen II Rifle Scope, 1-6x24mm, 30mm Tube, SFP, VMR-2 MOA Reticle, Black w/ TRYBE Optics Enhancer - Magnification Doubler, PST-1605-KIT1 , MPN: PST-1605-KIT1 , Code: VX-RS-VVG224-PST-1605-KIT1
- Vortex Viper PST Gen II Rifle Scope, 1-6x24mm, 30mm Tube, SFP, VMR-2 MRAD Reticle, Black w/ TRYBE Optics Enhancer - Magnification Doubler, PST-1607-KIT1 , MPN: PST-1607-KIT1 , Code: VX-RS-VVG224-PST-1607-KIT1
- Vortex Viper PST Gen II 1-6x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane, Red VMR-2 MRAD Reticle and TRYBE Optics Enhancer Rifle Scope Magnification Quadrupler , MPN: PST-1607-KIT2 , Code: VX-RS-VVG224-PST-1607-KIT2
- Vortex Viper PST Gen II 1-6x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane, Red VMR-2 MOA Reticle and TRYBE Optics Enhancer Rifle Scope Magnification Quadrupler , MPN: PST-1605-KIT2 , Code: VX-RS-VVG224-PST-1605-KIT2
