Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Buy Together and Save
Product Info for Vortex Viper PST Gen II 3-15x44mm Rifle Scope, 30mm Tube ,First Focal Plane (FFP)
Whether you're taking out bucks nearby in the brush or pegging birds from afar, the Vortex Viper PST Gen II 3-15x44mm Rifle Scope, 30mm Tube ,First Focal Plane (FFP)Â is your solution to a successful hunt. These Rifle Scopes by Vortex Optics come equipped with an illuminated reticle so you can have precision aim even in low-light conditions. The Viper PST Gen II Tactical Rifle Scope was designed to withstand harsh conditions, making it the best fogproof, waterproof, and shockproof optical on the market. With this scope, you can differentiate between foliage and an animals natural camouflage thanks to the extra-low dispersion glass that increases resolution and color fidelity to provide crisp and clear images. Utilizing a first focal plane reticle, the scale of your reticle remains in proportion to the zoomed image. Also, this scope is strong and rigid as it is crafted out of aircraft-grade aluminum, and the glass itself is protected by ArmorTek scratch-resistant coating. These durable features combine to form the ultimate rifle scope that can withstand a hunt in rough terrain. The Vortex Viper PST Gen II 3-15x44mm Rifle Scope, 30mm Tube ,First Focal Plane (FFP)Â is a reliable and accurate addition to your firearm that will impress your friends on your next hunt.![]()
Specifications for Vortex Viper PST Gen II 3-15x44mm Rifle Scope, 30mm Tube ,First Focal Plane (FFP):
| Manufacturer: | Vortex |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 3 - 15 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Exit Pupil: | 2.93 - 14.67 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Hard Anodized |
| Field of View, Linear: | 8.6 - 41.2 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 28.1 oz |
| Length: | 14.3 in |
| Parallax: | 20 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Width: | 6 in |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Height: | 2.08 in |
| Focus Range: | 20 yds to infinity |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Battery Life: | 150 hours |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 40/75 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Vortex Viper PST Gen II 3-15x44mm Rifle Scope, 30mm Tube ,First Focal Plane (FFP):
- Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- XR Fully Multi-Coated.
- Rugged construction withstands recoil and impact.
Package Contents:
- Vortex Viper PST Gen II 3-15x44mm Rifle Scope, 30mm Tube ,First Focal Plane (FFP)
- CR2032 battery
- Lens cloth
- 2 mm hex wrench
- 3 in sunshade
Vortex Viper PST Gen II 3-15x44mm Rifle Scope, 30mm Tube ,First Focal Plane (FFP) Orderable Models
List of Orderable Models
- Vortex Viper PST Gen II 3-15x44mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane, Black, Hard Anodized, Red EBR-7C MRAD Reticle, Mil Rad Adjustment, 14.3in, 28.1oz, PST-3159 , MPN: PST-3159 , UPC: 843829103077 , Code: VX-RS-VVG244-PST-3159
- Vortex Viper PST Gen II 3-15x44mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane, Black, Hard Anodized, Red EBR-7C MOA Reticle, MOA Adjustment, 14.3in, 28.1oz, PST-3156 , MPN: PST-3156 , UPC: 843829103084 , Code: VX-RS-VVG244-PST-3156
- Vortex Viper PST Gen II 3-15x44mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane, Black, Hard Anodized, Red EBR-4 MOA Reticle, MOA Adjustment, 14.3in, 28.1oz, PST-3151 , MPN: PST-3151 , UPC: 875874007475 , Code: VX-RS-VVG244-PST-3151
Vortex Viper PST Gen II 3-15x44mm Rifle Scope, 30mm Tube ,First Focal Plane (FFP) Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Vortex Viper PST Gen II Rifle Scope, 3-15x44mm, 30mm Tube, First Focal Plane, Illuminated EBR-2C MRAD Reticle, Black, PST-3158 , MPN: PST-3158 , UPC: 875874006713 , Code: VX-RS-VVG244-PST-3158
- USED, Vortex Viper PST Gen II 3-15x44mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane, Black, Hard Anodized, Red EBR-7C MRAD Reticle, Mil Rad Adjustment, 14.3in, 28.1oz, PST-3159 , MPN: PST-3159-EDEMO , Code: VX-RS-VVG244-PST-3159-EDEMO-SC-B
- Demo, Vortex Viper PST Rifle Scope, 3-15x44mm, Gen II, First Focal Plane, Illuminated EBR 7C MOA, Black, PST-3156 , MPN: PST-3156-DEMO , Code: VX-RS-VVG244-PST-3156-DEMO
- DEMO, Vortex Viper PST Gen II 3-15x44mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane, Black, Hard Anodized, Red EBR-4 MOA Reticle, MOA Adjustment, PST-3151 , MPN: PST-3151-DEMO , Code: VX-RS-VVG244-PST-3151-DEMO
- Vortex Viper PST Gen II Rifle Scope, 3-15x44mm, 30mm Tube, First Focal Plane, Illuminated EBR-2C MOA Reticle, Black, PST-3155 , MPN: PST-3155 , UPC: 875874006690 , Code: VX-RS-VVG244-PST-3155
- DEMO, Vortex Viper PST Gen II 3-15x44mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane, Black, Hard Anodized, Red EBR-7C MRAD Reticle, Mil Rad Adjustment, PST-3159 , MPN: PST-3159-DEMO , Code: VX-RS-VVG244-PST-3159-DEMO
