Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Walther PPK-S Pistol, .32 ACP, 3.35 in barrel
made in specialized factories PPK/S variant licensed by Walther, manufactured by Smith & Wesson in Springfield, MA. Identified by "SMITH & WESSON" stamped on the right side of the slide.![]()
Specifications for Walther PPK-S Pistol, .32 ACP, 3.35 in barrel:
| Manufacturer: | Walther |
| Gun Make: | Walther |
| Gun Model: | Walther PPK/S |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .32 ACP |
| Barrel Length: | 3.35 in |
| Material: | Black Plastic |
| Sight Configuration: | Red Dot Front, Red Line Rear |
| Action Type: | Blowback |
| Safety Type: | Slide Mounted Manual Safety |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Barrel Twist Rate: | RH Twist |
| Rifling Profile: | 6 Groove Rifling |
| Magazine Capacity: | 8 Round |
| Weight: | 23.9 oz |
| Height: | 4.3 in |
| Length: | 6.1 in |
| Muzzle Velocity: | 871 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Blued Finish Steel |
| Muzzle Energy: | 120 ft-lbs |
Package Contents:
- Walther PPK-S Pistol, .32 ACP, 3.35 in barrel
Walther PPK-S Pistol, .32 ACP, 3.35 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Walther PPK-S Pistol, .32 ACP, 3.35 in barrel, blued finish steel frame, black plastic grip, blowback operated semi-auto, double-action, slide mounted decock lever, red dot front, red line rear, 8 round magazine, WA-PPK/S-FRRMPG , MPN: WA-PPK/S-FRRMPG , Code: WU-FH1-FRROP1676-WA-PPK-S-FRRMPG




































































































































