Tap Tap to Zoom
- Number of Rounds:
- 10
- Shot Size:
- 9
Code: WQ-LAS-ALCTSS4139-LCTSS4139
MPN: LCTSS4139
UPC: 020892029231
Product Info for Winchester Last Call TSS num 9 .410 Caliber 3 1/2oz 10 Round Centerfire Ammunition
Last Call features Tungsten Super Shot (TSS), a premium component that provides incredibly dense patterns with pellet counts that are lethal at longer ranges. In addition, Winchester included a sealed wad and primer, which keeps components dry in the harshest of conditions. Last Call is available in 12 gauge, 20 gauge, 28 gauge, and .410 bore and in all the shot sizes appropriate for the pursuit of waterfowl with TSS. "For decades, Winchester has been at the forefront of developing the very best products for waterfowl hunters and once again, our team has added a superior product to our portfolio with Last Call," said Kyle Masinelli, Senior Director of Product Innovation and Strategy. "Waterfowl hunters who want the best available will certainly see the benefits of this highly effective shotshell and the Winchester brand remains committed to offering products to suit every hunter's needs to remain the number one choice at duck camps throughout North America."![]()
Specifications for Winchester Last Call TSS num 9 .410 Caliber 3 1/2oz 10 Round Centerfire Ammunition:
| Manufacturer: | Winchester |
| Gauge: | .410 |
| Number of Rounds: | 10 |
| Shot Size: | 9 |
| Shell Length: | 3 in |
| Muzzle Velocity: | 1350 ft/s |
| Application: | Turkey |
| Shotgun Shot Weight: | 1/2 oz |
| Shot Material: | Tungsten |
| Primer Style: | Centerfire |
| Cartridge Case Material: | Plastic |
| Dimensions: | 1.20 X 2.50 X 3.00 in |
| Velocity: | 1350 fps |
| Caliber: | .410 Bore |
| Height: | 1.2 in |
| Length: | 3 in |
Features of Winchester Last Call TSS num 9 .410 Caliber 3 1/2oz 10 Round Centerfire Ammunition:
- Highest Quality TSS SHOT; 18G/CC, Plus Buffer
- 125% heavier than steel
- 85% heavier than bismuth
- Multiple shot sizes offer greater penetration than any other shot type available to waterfowl hunters
Package Contents:
- Winchester Last Call TSS num 9 .410 Caliber 3 1/2oz 10 Round Centerfire Ammunition
Winchester Last Call TSS num 9 .410 Caliber 3 1/2oz 10 Round Centerfire Ammunition Orderable Models
List of Orderable Models
- Winchester Last Call TSS .410 Gauge 1/2 oz 3 inch Shotgun Ammo, #9, 10 Rounds, ALCTSS4139 , MPN: LCTSS4139 , UPC: 020892029231 , Code: WQ-LAS-ALCTSS4139-LCTSS4139