Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Winchester SX4 3 in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel
The next level of performance. This Super X4 follows on the heels of the most successful Winchester autoloader ever: the Super X3 Black Shadow. There would be no point to the new SX4 if it did not take function, handling and ergonomics to the next level. And it does. This is a dedicated hunting machine with it's all-black exterior that is definitely non-glare to prevent spooking game. Critical functional controls are larger and easier to operate -- a real benefit in damp weather and cold conditions.![]()
The feel is right. You will need to go to your dealer to prove this to yourself, but the grip area has been totally redesigned for improved comfort and pointability. It feels thinner and it feels right. The same goes for the forearm. Both have gripping panels positioned to help prevent slipping and the texture feels good against your hands especially when you are not wearing gloves.
Function sets it apart. The list of features designed to improve your shooting is impressive.
Specifications for Winchester SX4 3 in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel:
| Manufacturer: | Winchester |
| Gun Make: | Winchester |
| Gun Model: | WInchester SX4 |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 12 |
| Barrel Length: | 28 in |
| Trigger Type: | Single-Stage |
| Choke Type: | Full/Modified/Improved Cylinder |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Height: | 3.25 in |
| Width: | 9.2 in |
| Overall Length: | 49 in |
| Hand: | Right |
Features of Winchester SX4 3in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 28in Barrel
- Synthetic stock
- Non-glare matte black finish wont spook wary game
- Invector-plus choke tube system offers consistent patterns to match your target situation
- Truglo long bead fiber-optic front sight offers a true, precise sight picture
- Ventilated rib gives you a smooth, clean sighting plane
- Improved Ergonomics, rounded close radius grip, and textured gripping surfaces
- Spring-Loaded Ejector
- Larger Bolt Handle and Oversize Bolt Release Button
- Reversible Crossbolt Safety
- Back-Bored Technology
- Self-Adjusting Active Valve System
- Black Nitride Surface Treatment hardens the chamber and bore surfaces and resists corrosion
- Nickel Teflon coating on the bolt and bolt carrier reduces friction and fights corrosion
- Drop-Out Trigger Group
- Lightweight Alloy Receiver
Package Contents:
- Winchester SX4 3in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 28in Barrel
Related Products to Winchester SX4 3 in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel
Winchester SX4 3 in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Winchester SX4 3in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel, Synthetic Black Matte Stock, Truglow Front Sight, 4 Round Capacity, Black, 511205392 , MPN: 511205392 , UPC: 48702006890 , Code: WQ-FS1-ZN1178-511205392
- Winchester SX4 3in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel, Walnut Matte Black Stock, Truglow Front Sight, 4 Round Capacity, Black, 511210392 , MPN: 511210392 , UPC: 48702007408 , Code: WQ-FS1-ZN1178-511210392







































