Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Winchester SXP Defender Marine Pistol Grip 3 in Field Pump Shotgun, 12 Gauge, 18 inch Barrel
The Extreme Defender models may be the ultimate SXP Defender shotguns in our history. Whether running through a 3-Gun competition course, hunting turkey, or keeping handy at camp, SXP Ultimate Defender shotguns offer the complete package from the heat shield to the Door Breacher choke tube. Because it's a Winchester SXP it has the lightning-fast Speed Pump rotary bolt system that makes pumping easier for faster follow-up shots. The pistol grip buttstock adds control and features flat and raised comb pieces to adjust eye alignment with optics mounted atop the included Picatinny rail. Forward mounted accessory rails readily accommodate a flashlight or laser.![]()
Specifications for Winchester SXP Defender Marine Pistol Grip 3 in Field Pump Shotgun, 12 Gauge, 18 inch Barrel:
| Manufacturer: | Winchester |
| Gun Make: | Winchester |
| Gun Model: | Winchester SXP Super X Pump |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 12 |
| Barrel Length: | 18 in |
| Action Type: | Pump Action |
| Trigger Type: | Single-Stage |
| Choke Type: | Cylinder |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Stock Type: | Pistol Grip Shotgun Stock |
| Stock/Brace Material: | Synthetic |
| Weight: | 6.25 lb |
| Height: | 3.1 in |
| Width: | 9.3 in |
| Length: | 41.4 in |
| Overall Length: | 38.5 in |
| Stock Color: | Black |
| Hand: | Right |
| Age Group: | Adults |
Features of Winchester SXP Defender Marine Pistol Grip 3in Field Pump Shotgun, 12 Gauge, 18in Barrel
- Aluminum alloy receiver with matte finish
- Matte hard chrome plating on barrel, magazine tube, slide arms and other components for the ultimate protection against wear and the elements
- 18" barrrel length
- Pistol grip stock
- Picatinny optics rail
- Ghost ring sight with blade front sight
- Heat Shield
- Two interchangeable comb pieces to adjust drop at comb
- Two " length of pull spacers
- Invector-Plus Door Breacher choke tube included
- Side-mounted Picatinny accessory rails
- Sling swivel studs
- 12 gauge, 3" chamber
- Hard Chrome-Plated Chamber and Bore
- Speed-Plug System
- Invector-Plus Choke Tube System
- Reversible Crossbolt Safety
- Back-Bored Technology
- Drop-Out Trigger Group
- Black Chrome Finish on the bolt and slide
- Inflex Technology Recoil Pad
Package Contents:
- Winchester SXP Defender Marine Pistol Grip 3in Field Pump Shotgun, 12 Gauge, 18in Barrel
Related Products to Winchester SXP Defender Marine Pistol Grip 3 in Field Pump Shotgun, 12 Gauge, 18 inch Barrel
Winchester SXP Defender Marine Pistol Grip 3 in Field Pump Shotgun, 12 Gauge, 18 inch Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Winchester SXP Defender Marine Pistol Grip 3in Field Pump Shotgun, 12 Gauge, 18 inch Barrel, Synthetic Black Stock, Blade Front Sight, Marine Nickel, 512464395 , MPN: 512464395 , UPC: 48702026607 , Code: WQ-FS2-ZN28-512464395





















































