Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Winchester SXP Long Beard 3 in Field Pump Shotgun, 12 Gauge, 24 inch Barrel
If you are the kind of hunter that lives for springtime and practices your mouth calls while driving to work in the winter, then a SXP Long Beard is for you. This well-equipped shotgun includes a TRUGLO fiber-optic sight set so you can aim with rifle-like precision. The receiver is also drilled and tapped to add the optic of your choice. Two interchangeable combs are included to match the scope to the height of your optics for optimal alignment. Length of pull adjustment spacers fine tune the fit to the shooter. The full coverage Mossy Oak DNA camo protects and conceals perfectly.![]()
Although designed primarily for turkey hunting, with a more open choke this is a great camp gun for other forest upland game like grouse, cottontails, etc.. And it doubles well as an ideal home protection option. It is compact and maneuverable. In 20 gauge it is exceptionally light and manageable.
Avid turkey hunters will go to great lengths to tag a trophy tom. The Winchester Super X Pump Long Beard model features an extended Extra-Full Turkey tube with a fluted body, knurled friction ring, and camo front band. Its designed to extract every bit of potential from Winchester LongBeard XR turkey ammunition.
Specifications for Winchester SXP Long Beard 3 in Field Pump Shotgun, 12 Gauge, 24 inch Barrel:
| Manufacturer: | Winchester |
| Gun Make: | Winchester |
| Gun Model: | Winchester SXP Super X Pump |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 12 |
| Barrel Length: | 24 in |
| Action Type: | Pump Action |
| Trigger Type: | Single-Stage |
| Choke Type: | Extra Full |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Stock Type: | Pistol Grip Shotgun Stock |
| Stock/Brace Material: | Synthetic |
| Weight: | 6.56 lb |
| Height: | 2.95 in |
| Width: | 9.1 in |
| Length: | 41.5 in |
| Overall Length: | 43 in |
| Stock Color: | Mossy Oak DNA |
| Hand: | Right |
| Age Group: | Adults |
Features of Winchester SXP Long Beard 3in Field Pump Shotgun, 12 Gauge, 24in Barrel
- Aluminum alloy receiver with a Mossy Oak DNA camouflage finish
- Chrome-plated chamber and bore
- Mossy Oak DNA camouflage finish barrel
- Ventilated rib
- 12 gauge - 3 1/2" and 3" chamber
- 20 gauge - 3" chamber
- Composite pistol grip
- Mossy Oak DNA camouflage finish stock
- Extended Extra-Full Long Beard Turkey choke tube
- Fiber-optic sight
- Inflex Technology recoil pad
- Sling swivel studs
- Large trigger guard opening
- Reversible safety button
Package Contents:
- Winchester SXP Long Beard 3in Field Pump Shotgun, 12 Gauge, 24in Barrel
Related Products to Winchester SXP Long Beard 3 in Field Pump Shotgun, 12 Gauge, 24 inch Barrel
Winchester SXP Long Beard 3 in Field Pump Shotgun, 12 Gauge, 24 inch Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Winchester SXP Long Beard 3in Field Pump Shotgun, 12 Gauge, 24 inch Barrel, Synthetic MO Dna Stock, Camo, 512430390 , MPN: 512430390 , UPC: 48702025822 , Code: WQ-FS2-ZN1283-512430390





















































