Tap Tap to Zoom
Buy Together and Save
ATTENTION! We currently do not ship this product to AK, CA, HI, IL, NY, WA, P.O. Boxes, and U.S. Territories. Please see our policies for more information.
Complete your rifle build with this reliable Aero Precision M4E1 Threaded 16in .300 Blackout w/ ATLAS S-ONE Handguard Complete Upper Receiver. Aero Precision built these AR15 Upper Receivers with their ATLAS S-ONE Handguard that has a slim profile while maintaining the stability and strength you need. This Aero Precision M4E1 Threaded 16in .300 Blackout Complete Upper Receiver comes with a front and rear picatinny rail, and you get a low profile gas block and pistol length gas tube for reliable performance. Customize your gun with the parts and accessories you need to match your build. This Aero Precision M4E1 Threaded 16in .300 Blackout w/ ATLAS S-ONE Handguard Complete Upper Receiver includes a forward assist and port door already installed.![]()
| Manufacturer: | Aero Precision |
| Caliber: | .300 AAC Blackout |
| Overall Length: | 26 in |
| Barrel Length: | 16 in |
| Barrel Profile: | DRP |
| Gas System Length: | Pistol Length |
| Barrel Twist Rate: | 1-7 |
| Muzzle Device: | A2 Flash Hider |
| Gun Model: | AR-15 |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
| Gun Make: | AR Platform |
| Included Accessories: | None |
| Weight: | 48.5 oz |
| Magazine Included: | No |
| Country of Origin: | USA |