Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Product Info for Aimpoint Micro T-2/H-2 & Comp 3X-C Red Dot Sight Magnifier
Use the Aimpoint Micro T-2/H-2 & Comp 3X-C Red Dot Sight Magnifier to increase the magnification level of any Aimpoint optic to expand your ranging capabilities or use it as an observation tool. Each of these Red Dot Sight Magnifiers made by Aimpoint feature a variable dioptric setting (-2 to +2) that lets you adapt the magnifier to your individual eyes for customized clarity. Even if you don't want to mount this accessory, the Aimpoint Micro T-2/H-2 & Comp 3X-C Red Dot Sight Magnifier can be used as a handheld monocular for quick sighting down range. Since the 3X-C utilizes the red dot in each sight as the aiming reticle, you never have to re-zero when switching between regular and magnified use. The shock-absorbent rubber housing acts as a grip for the device while protecting the internals from the severe recoil of your weapon. Enhance the capabilities of your current optic by adding this Micro T-2/H-2 & Comp 3X-C Red Dot Sight Magnifier to the equation.![]()
Specifications for Aimpoint Micro T-2/H-2 & Comp 3X-C Red Dot Sight Magnifier:
| Manufacturer: | Aimpoint |
| Finish: | Matte |
| Magnification: | 3 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Eye Relief: | 56 mm |
| Length: | 103 mm |
| Weight: | 220 g |
| Field of View, Angle: | 6 degrees |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Width: | 45 mm |
| Height: | 45 mm |
| Color: | Black |
| Operating Temperature: | -35 - 55 Celsius |
| Exit Pupil: | 6.5 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Condition: | New |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Aimpoint Micro T-2/H-2 & Comp 3X-C Red Dot Sight Magnifier:
- 3X optical magnification
- Also serves as a handheld 3X monocular
- No re-zeroing needed when shifting between non-magnified and magnified aiming - utilizes the red dot in Aimpoint sights as the aiming reticle
- Legendary Aimpoint ruggedness at an entry level price point
Package Contents:
- Aimpoint Micro T-2/H-2 & Comp 3X-C Red Dot Sight Magnifier
- Allen Key
Aimpoint Micro T-2/H-2 & Comp 3X-C Red Dot Sight Magnifier Orderable Models
List of Orderable Models
- Aimpoint 3X-C/FlipMount 39mm with TwistMount Base, 200342 , MPN: 200342 , UPC: 7350004385232 , Code: AI-RDM-A3XCM-200342
- Aimpoint 3X-C Red Dot Magnifier, Black, 200273 w/ Leapers UTG 30mm Flip-to-Side, Picatinny/Weaver QD Ring Mount , MPN: 200273-KIT1 , Code: AI-RDM-A3XCM-200273-KIT1
- Aimpoint 3X-C Red Dot Magnifier, Black, 200273 , MPN: 200273 , UPC: 7350004385096 , Code: AI-RDM-A3XCM-200273
Aimpoint Micro T-2/H-2 & Comp 3X-C Red Dot Sight Magnifier Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED Aimpoint 3X-C Red Dot Magnifier, Black, 200273, EDEMO2, Used, Condition Like New , MPN: 200273-EDEMO2 , Code: AI-RDM-A3XCM-200273-EDEMO2
- DEMO, Aimpoint 3X-C Red Dot Magnifier, Black, 200273 , MPN: 200273-DEMO , Code: AI-RDM-A3XCM-200273-DEMO
- DEMO, Aimpoint 3X-C/FlipMount 39mm with TwistMount Base, 200342 , MPN: 200342-DEMO , Code: AI-RDM-A3XCM-200342-DEMO