Tap Tap to Zoom
Read More...
- Color:
- Black
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
- Optic Cut:
- Not Applicable
- Height:
- 1.6 in
- Condition:
- New
- Additional Features:
- 3V Lithium Battery
Code: AI-RMT-12738-1
MPN: 12738
UPC: 7350004383184
Product Info for Aimpoint Micro H-1/H-2 Red Dot Sight Mount
The Aimpoint H-1 Micro Mount is optimized for the Micro H-1 and Micro H-2. This versatile Red Dot Sight Mounts from Aimpoint comes with the screws and tool included in the packaging. With the Aimpoint Mount you can shoot more accurately in lower light. The parallax-free Aimpoint Micro Mount is ideal for those looking to eliminate the need for a peep while shooting.![]()
Specifications for Aimpoint Micro H-1/H-2 Red Dot Sight Mount:
| Manufacturer: | Aimpoint |
| Color: | Black |
| Finish: | Semi-matte black |
| Fabric/Material: | High Strength Aluminum |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Optic Cut: | Not Applicable |
| Length: | 2.7 in |
| Height: | 1.6 in |
| Condition: | New |
| Additional Features: | 3V Lithium Battery |
Features of Aimpoint Micro H-1/H-2 Red Dot Sight Mount:
- Screws and tool included
- Shoot more accurately in lower light
- Parallax-free
Package Contents:
- Aimpoint Micro H-1/H-2 Red Dot Sight Mount
Aimpoint Micro H-1/H-2 Red Dot Sight Mount Orderable Models
List of Orderable Models
- Aimpoint Micro H-1 Mount 12738 , MPN: 12738 , UPC: 7350004383184 , Code: AI-RMT-12738-1
Aimpoint Micro H-1/H-2 Red Dot Sight Mount Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED Aimpoint Micro H-1 Mount 12738, EDEMO3, Used, Condition Fair , MPN: 12738-EDEMO3 , Code: AI-RMT-12738-1-EDEMO3