Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 2.25 in
- Overall Length:
- 6 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Brown
- Serrated:
- Plain
- Blade Shape:
- Spear Point
- Handle Material:
- Horn
- Blade Finish:
- Satin
- Color:
- Brown/Gray
Code: 6DQ-KN3-599DBDB4-BHQ-50889
MPN: BHQ-50889
This item may be purchased by Illinois residents 21 years and over with a valid FOID and Illinois Identification card which we require submission of at checkout. For those outside of Illinois, this item is regulated for sale to Military, Law Enforcement, or other qualified personnel. Our team will contact you regarding the required qualifications and documentation. Certain federal, state, and/or local laws and regulations may apply.
Prices and availability subject to change.
Product Info for AKC Classic 6 2.25in Automatic Folding Knife
This 6in Italian Stiletto from AKC comes in the Lever Lock style with a Brazilian Horn handle and a flat grind blade. AKC specializes in collectible Italian stilettos made with traditional knife-making techniques. Brass pins add a classic finishing touch to the design. Add classic Italian style to your collection with the AKC 6in Lever Lock stiletto.![]()
Specifications for AKC Classic 6 2.25in Automatic Folding Knife:
| Manufacturer: | AKC |
| Blade Length: | 2.25 in |
| Overall Length: | 6 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Handle Color: | Brown |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Blade Shape: | Spear Point |
| Handle Length: | 3.75 in |
| Handle Material: | Horn |
| Blade Finish: | Satin |
| Blade Thickness: | 0.08 in |
| Lock Type: | Lever Lock |
| Blade Grind: | Flat |
| Weight: | 2.85 oz |
| Quantity: | 1 |
| Opening Method: | Lever |
| Color: | Brown/Gray |
| Gender: | Unisex |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Application: | Outdoor, Work, Casual, Everyday |
| General Application: | Casual, Outdoor |
| Blade Type: | Folding Blade |
| Size: | 6 in |
| Style: | Original |
| Age Group: | Adults |
| Fit: | Regular |
| Fastener/Closure Type: | Slip On |
Package Contents:
- AKC Classic 6 2.25in Automatic Folding Knife
AKC Classic 6 2.25in Automatic Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- AKC Classic 6 Automatic Folding Knife, 2.25in, Stainless Steel, Spear Point Blade, Horn, Brown Handle, Brown/Gray, 6.00 inch, BHQ-50889 , MPN: BHQ-50889 , Code: 6DQ-KN3-599DBDB4-BHQ-50889
AKC Classic 6 2.25in Automatic Folding Knife Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- AKC Classic 6 Automatic Folding Knife, 2.25in, Stainless Steel, Dagger Blade, Stag, Brown Handle, Brown/Gray, 6.00 inch, BHQ-50855 , MPN: BHQ-50855 , Code: 6DQ-KN3-599DBDB4-BHQ-50855


























































