Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Alexander Arms Varmint Semi-Auto Rifle, .17 Hornady Magnum Rimfire, 18 in barrel
Alexander Arms RVP17U Varmint Predator 17 HMR 10+1 18" Barrel, Urban Camo, Black 6 Position Magpul CTR Stock, Finger Grooved Black Polymer Grip, Optics Ready![]()
Specifications for Alexander Arms Varmint Semi-Auto Rifle, .17 Hornady Magnum Rimfire, 18 in barrel:
| Manufacturer: | Alexander Arms |
| Gun Model: | Alexander Arms 17HMR Varmint Rifle |
| Gun Type: | Rifle |
| Caliber: | .17 Hornady Magnum Rimfire |
| Barrel Length: | 18 in |
| Action Type: | Blowback |
| Safety Type: | Safety Selector Switch |
| Barrel Twist Rate: | 1-9 |
| Magazine Capacity: | 10 Round |
| Height: | 3.8 in |
| Width: | 12.2 in |
| Length: | 39.6 in |
| Hand: | Right |
| Muzzle Device: | A2 Flash Hider |
| Fabric/Material: | 7075-T6 Aluminum |
Package Contents:
- Alexander Arms Varmint Semi-Auto Rifle, .17 Hornady Magnum Rimfire, 18 in barrel
Alexander Arms Varmint Semi-Auto Rifle, .17 Hornady Magnum Rimfire, 18 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Alexander Arms Varmint Semi-Auto Rifle, .17 Hornady Magnum Rimfire, 18 in barrel, 1-9 Twist, A2 Flash Hider, 10 Rounds, RVP17U-FRRMPG , MPN: RVP17U , UPC: 819511022094 , Code: 61Q-FR1-RRMF3-RVP17U-FRRMPG




























































