1 of 1 images
American Tactical Imports Omni Hybrid Semi-Auto Rifle, .300 AAC Blackout, 16 in barrel, 1-8 Twist, 30 Rounds, ATIGOMX300MP3P-FRRMPG
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for American Tactical Imports Omni Hybrid Semi-Auto Rifle, .300 AAC Blackout, 16 in barrel
ATI ATIGOMX300MP3P Omni Hybrid Maxx 300 Blackout 16" 30+1 Black Rec/Barrel Black Alpha Stock Black Polymer Grip Right Hand![]()
Specifications for American Tactical Imports Omni Hybrid Semi-Auto Rifle, .300 AAC Blackout, 16 in barrel:
| Manufacturer: | American Tactical Imports |
| Gun Model: | ATI Omni Hybrid |
| Gun Type: | Rifle |
| Caliber: | .300 AAC Blackout |
| Barrel Length: | 16 in |
| Action Type: | Gas Operated Semi-Automatic |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Magazine Capacity: | 30 Round |
| Weight: | 5.5 lb |
| Height: | 3.6 in |
| Width: | 10.1 in |
| Length: | 40.3 |
| Hand: | Right |
| Fabric/Material: | Polymer |
Package Contents:
- American Tactical Imports Omni Hybrid Semi-Auto Rifle, .300 AAC Blackout, 16 in barrel
American Tactical Imports Omni Hybrid Semi-Auto Rifle, .300 AAC Blackout, 16 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- American Tactical Imports Omni Hybrid Semi-Auto Rifle, .300 AAC Blackout, 16 in barrel, 1-8 Twist, 30 Rounds, ATIGOMX300MP3P-FRRMPG , MPN: ATIGOMX300MP3P , UPC: 819644025559 , Code: AT4-FR1-CTRT321-ATIGOMX300MP3P-FRRMPG
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare













































































