Tap Tap to Zoom
Read More...
- Color:
- Black
- Tripod & Bipod Material:
- Aluminum
- Tripod Head Type:
- Ball
- Tripod Closed Length:
- 27 in
- Height:
- 65 in
Code: 28W-TR-MH329BR24-706009
MPN: 706009
UPC: 813869022812
Buy Together and Save
Product Info for Athlon Optics Midas AL28 28mm Tube Carbon Fiber Tripod
For those that prefer a traditional center-shaft style tripod, the aluminum 28mm provides excellent stability and versatility, ideal for a dedicated spotting optic tripod. The ball head features Friction Control, Fluid Pan Control, Ball Lock, and Arca compatibility for direct-to-gear attachment. Three leg diameter options offer increasing stability and max support weight for spotting optics or as a camera-mount platform.![]()
Specifications for Athlon Optics Midas AL28 28mm Tube Carbon Fiber Tripod:
| Manufacturer: | Athlon Optics |
| Color: | Black |
| Tripod & Bipod Material: | Aluminum |
| Tripod Head Type: | Ball |
| Tripod Closed Length: | 27 in |
| Height: | 65 in |
| Weight: | 4.7 lb |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of Athlon Optics Midas AL28 28mm Tube Carbon Fiber Tripod
- Quick Release Arca Plate
- Quick Release Knob
- Ball Lock Knob
- Friction Control Knob
- Fluid Pan Control Knob
Package Contents:
- Athlon Optics Midas AL28 28mm Tube Carbon Fiber Tripod
Athlon Optics Midas AL28 28mm Tube Carbon Fiber Tripod Orderable Models
List of Orderable Models
- Athlon Optics Midas AL28 28mm Tube Carbon Fiber Tripod, Black, 706009 , MPN: 706009 , UPC: 813869022812 , Code: 28W-TR-MH329BR24-706009