Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
- Color:
- Black
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
Code: 28W-BI-G2M1250UHD-113006
MPN: 113006
UPC: 813869021792
Buy Together and Save
Product Info for Athlon Optics Midas Gen II UHD 12x50mm Roof Prism Binoculars
Grab a pair of Athlon Optics Midas Gen II 12x50mm UHD Binocularsto get premium glass for scouting whitetails on a hunt. Athlon Optics built these Binoculars with advanced fully multi-coated lenses that create bright sight pictures with true colors throughout. These Athlon Optics Midas Gen II 12x50 UHD Center Focus Binoculars offer long eye relief for comfortable viewing sessions, especially if you wear glasses. Gear up for your best hunt yet with these impressive Athlon Optics Midas Gen II 12x50mm UHD Roof Prism Binoculars.![]()
Specifications for Athlon Optics Midas Gen II UHD 12x50mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Athlon Optics |
| Color: | Black |
| Magnification: | 12 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 15 mm |
| Exit Pupil: | 4.16 mm |
| Field of View, Linear: | 281 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 5.4 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 59 - 74 mm |
| Close Focus: | 3.5 m |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 6.7 in |
| Weight: | 32 oz |
| Finish: | Black Rubber Armor |
| Fabric/Material: | Magnesium |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Athlon Optics Midas Gen II UHD 12x50mm Roof Prism Binoculars
- Phase Coated
- BaK4 Prisms
- AdvancedFully Multi-Coated Lenses
- Magnesium Chassis
- Locking Diopter
- Long Eye Relief
- Close Focus
- Twist Up Eye-Cups
- Waterproof
- Tripod Adaptable
- UHD Glass
- ESP Dielectric Coating
- XPL Coating
- Argon Purged
Package Contents:
- Athlon Optics Midas Gen II UHD 12x50mm Roof Prism Binoculars
Athlon Optics Midas Gen II UHD 12x50mm Roof Prism Binoculars Orderable Models
List of Orderable Models
- Athlon Optics Midas Gen II UHD 12x50mm Roof Prism Binoculars, Black, 113006 , MPN: 113006 , UPC: 813869021792 , Code: 28W-BI-G2M1250UHD-113006
Athlon Optics Midas Gen II UHD 12x50mm Roof Prism Binoculars Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Athlon Optics Midas Gen II UHD 12x50mm Roof Prism Binocular, Black, 113006 , MPN: 113006-DEMO , Code: 28W-BI-G2M1250UHD-113006-DEMO