Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
We've got an AWESOME deal for you!
Show with deals only:
Product Info for Atibal XP6 Mirage 1-6x24mm Rifle Scope w/ Rapid View Lever, 30mm Tube, First Focal Plane
Rugged and exceptionally accurate, the Atibal XP6 Mirage Rifle Scope is great for 3-gun competition shooting and expert hunters. These AR15 Rifle Scopes from the innovators at Atibal feature 11 brightness settings for use during low-light, twilight, and no-light conditions. Thanks to the front focal plane, the Atibal 1-6x w/ Rapid View Rifle Scope is accurate for target acquisition at long range distances. Great for both AR platforms as well as bolt action rifles, this scope is compact and lithe for extended usage. Make lightning fast changes on the fly with the Atibal Front Focal Plane FFP Rifle Scope.![]()
Specifications for Atibal XP6 Mirage 1-6x24mm Rifle Scope w/ Rapid View Lever, 30mm Tube, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Atibal |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Reticle: | 1 MOA Center Dot with BDC with 2 MOA Drops |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 4 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 19.3 - 116.5 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 21.2 - 3.7 degrees |
| Eye Relief: | 4 in |
| Diopter Adjustment Range: | 18 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 18 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Length: | 10.5 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Width: | 2.8 in |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aircraft Grade Aluminum |
| Adjustment Range: | 60 MOA |
| Height: | 1.9 in |
| Focus Range: | 100 yds to infinity |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Light Transmission: | 85 % |
| Brightness Settings: | 11 |
| Battery Life: | 300 hours |
| Operating Temperature: | -22 - 122 Fahrenheit |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 10 m |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Additional Features: | Rapid View Lever |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 120 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Atibal XP6 Mirage 1-6x24mm Rifle Scope w/ Rapid View Lever, 30mm Tube, First Focal Plane:
- Features and Specification: Lifetime Warranty
- Front Focal Plane (FFP)
- Extra battery compartment in windage cap
- 1 moa center dot with BDC with 2 moa drops
- 11 Brightness Settings
- Fully multi-coated lens providing no less than 85% light transmission
- Low profile turrets for windage and elevation adjustment
- Water proof
- Shock Proof
- Fog Proof Specifications:Magnification: 1-6x
- Objective Lens Diameter: 24mm
- Eye Relief: 4 inches
- Field of View: 116.5-19.3 ft
- Tube Size: 30 mm
- Turret Style: low profile capped
- Adjustment Per Click: 1/2 MOA
- Max Elevation Adjustment: 60 MOA
- Max Windage Adjustment: 60 MOA
- Weight: 18 ounces with no mount
- Length: 10.5 inches
- Made of 6061-T6 aircraft grade aluminum
Package Contents:
- Atibal XP6 Mirage 1-6x24mm Rifle Scope w/ Rapid View Lever, 30mm Tube, First Focal Plane
Atibal XP6 Mirage 1-6x24mm Rifle Scope w/ Rapid View Lever, 30mm Tube, First Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- OPMOD Atibal XP Tactical 1-6x24mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane, Plumb P3 BDC Reticle, Black, AT-XPT-1624S-OP , MPN: AT-XPT-1624-OP-KIT2023 , Code: 2AI-RS-XP6M-AT-XPT-1624-OP-KIT2023
- Atibal XP6 Mirage Rifle Scope, 1-6x24mm w/ Rapid View Lever, 30mm Tube, First Focal Plane, 1 MOA Center Dot, Black, XP6-Black , MPN: XP6 - Black , UPC: 799475077258 , Code: 2AI-RS-XP6M-XP6-BLACK
Atibal XP6 Mirage 1-6x24mm Rifle Scope w/ Rapid View Lever, 30mm Tube, First Focal Plane Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Atibal XP6 Mirage Rifle Scope, 1-6x24mm w/ Rapid View Lever, 30mm Tube, First Focal Plane, 1 MOA Center Dot, Black, XP6-Black , MPN: XP6 - Black-DEMO , Code: 2AI-RS-XP6M-XP6-BLACK-DEMO
- USED DEMO, Atibal XP6 Mirage Rifle Scope, 1-6x24mm w/ Rapid View Lever, 30mm Tube, First Focal Plane, 1 MOA Center Dot, Black, XP6-Black, EDEMO1, Used, Condition Like New, Inspect and Rebox , MPN: XP6 - Black-DEMO-EDEMO1 , Code: 2AI-RS-XP6M-XP6-BLACK-DEMO-EDEMO-RE-A
- Atibal XP6 Mirage Rifle Scope, 1-6x24mm w/ Rapid View Lever, 30mm Tube, Front Focal Plane, 1 MOA Center Dot, Gray, XP6-Gray , MPN: XP6 - Gray , UPC: 757901901966 , Code: 2AI-RS-XP6M-XP6-GRAY
- Atibal XP6 Mirage Rifle Scope, 1-6x24mm w/ Rapid View Lever, First Focal Plane, 1 MOA Center Dot, Black, XP6-Black w/ TRYBE Optics Enhancer - Magnification Doubler, 799475077258-KIT1 , MPN: 799475077258-KIT1 , Code: 2AI-RS-XP6M-799475077258-KIT1