Tap Tap to Zoom
Code: AT-THM-ODN2-TIMNODN325X
MPN: TIMNODN325X
UPC: 658175121862
Buy Together and Save
The ATN ODIN LT 320 3-6X Compact Thermal Monocular allows you to gain sightlines in the darkest of nights. This thermal imager created by the experts at ATN is incredibly compact and can be used as a handheld, head-mounted device or helmet-mounted with the included accessories. The ATN 3-6x ODIN LT Digital Thermal Imager is built with an innovative design that provides a large field of view and sharp imagery that will give you a clear view of your surroundings regardless of the time of day. This ATN 3-6x ODIN LT 320 240P Optical Monocular has an operating temperature range of -20° C to 120° C that allows you to use this thermal imager all year long regardless of the weather conditions. When you need a compact thermal monocular that can perform in the dead of night, go for the ATN 3-6x ODIN LT 320 LT 1-6x Thermal Monocular.![]()
| Manufacturer: | ATN |
| Magnification: | 3 - 6 x |
| Color: | Black |
| Field of View, Linear: | 6.6 - 8.8 ft at 100 yds |
| Resolution: | 240x320 pixels |
| Field of View, Angle: | 6.6 - 8.8 degrees |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Width: | 2.8 in |
| Length: | 5.16 in |
| Height: | 1.81 in |
| Battery Life: | 2.5 hours |
| Eye Relief: | 25 mm |
| Battery Type: | Lithium, CR123A |
| Weight: | 285 g |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Refresh Rate: | 60 Hz |
| Finish: | Matte |
| Lens Material: | Germanium |
| Operating Temperature: | -20 - 120 Fahrenheit |
| Thermal Sensitivity: | 50mK |
| Range of Detection: | 910 m |
| Minimum Focus Distance: | 3 ft |
| Temperature Detection Range: | -20 - 120 Celsius |
| Battery Quantity: | 1 |