Tap Tap to Zoom
ATN OTS-60 640x480 17 micron Thermal Monocular has been discontinued by ATN and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Thermal Imaging, Thermal Imaging Monoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
ATN Thermal Imaging Has Gone Digital; the ATN OTS-60B (30Hz) Thermal Monocular has raised the standard for affordable, small, lightweight Thermal Imaging viewers. They're pocket-sized, rugged and durable. The ATN OTS-60B Thermal Imaging Monoculars are built around state-of-the-art uncooled thermal imaging technology. They offer superior performance, compact size, comfort of wear, and cost efficiency, making them the perfect choice for most any thermal imaging application. The ATN OTS-60B (30Hz) Thermal System Monocular is ideal for home security, public safety, first responder and security operations.![]()
| Type: | 30hz |
| Optical Magnification: | 1X |
| Objective Focal Length: | 19 mm |
| FOV: | 11deg x 8deg |
| Focus Range: | 3m to infinity |
| Exit Pupil: | 14mm |
| Eye Relief: | 28mm |
| Detector Type: | Uncooled Microbolometer |
| Spectral Response: | 7-14 μm |
| Sensor (microbolometer): | 640x480 |
| Pixel Size: | 17 x 17 μm |
| Thermal Sensitivity: | < 0,1degC |
| Human detection, m (w/o zoom): | 500 |
| Human recognition, m: | 225 |
| Human Identification, m: | 135 |
| Vehicle Detection, m: | 1100 |
| Vehicle Recognition, m: | 495 |
| Vehicle Identification, m: | 300 |
| Output Format: | Analog PAL / NTSC |
| Display Color: | OLED matrix |
| Image Size (output resolution): | SVGA, 800 x 600 pxl |
| E-ZOOM: | 2x, 4x |
| Brightness Adjustment: | Manual |
| Contrast Adjustment: | Automatic |
| Power Supply: | 2 x 3 V CR123A type battery |
| Start-Up Time: | < 5 sec |
| Operating Time w/one battery pack: | 4+ hrs |
| Operating Temperature Range: | from -30°C to +60°C |
| Waterproof: | Yes |
| Dimensions: | 118x81x52 mm |
| Weight (w/batteries): | 0.34 kg |
| Warranty: | 1 year |





























