Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Beretta PX4-Storm-Compact Pistol, 9mm Luger, 3.2 in barrel
Intended for both personal defense and law enforcement use, this polymer frame pistol is a modular design that can be adapted to different needs and modes of operations. The polymer frame is a new departure for Beretta. But, the gun takes its barrel and recoil design from its predecessor, the Model 8000 Cougar, which utilizes a unique rotating-barrel breech-locking technique, and it takes its trigger and action design from its classic predecessor the Model 92FS.![]()
Specifications for Beretta PX4-Storm-Compact Pistol, 9mm Luger, 3.2 in barrel:
| Manufacturer: | Beretta |
| Gun Make: | Beretta |
| Gun Model: | Beretta Px4 Storm Compact 9mm |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3.2 in |
| Material: | Integrated Polymer |
| Sight Configuration: | Fixed White 3-Dot |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Decocker |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Magazine Capacity: | 15 Round |
| Weight: | 27.3 oz |
| Height: | 5 in |
| Length: | 6.8 in |
| Housing/Frame Material: | Polymer |
| Muzzle Velocity: | 1090 ft/s |
| Muzzle Energy: | 327 ft-lbs |
Package Contents:
- Beretta PX4-Storm-Compact Pistol, 9mm Luger, 3.2 in barrel
Beretta PX4-Storm-Compact Pistol, 9mm Luger, 3.2 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Beretta PX4-Storm-Compact Pistol, 9mm Luger, 3.2 in barrel, polymer frame, integrated polymer grip, recoil operated semi-automatic, double-action, manual safety w/decocking lever , fixed white 3-dot, 15 round magazine, BT-PX4-STM-CPT-2-FRRMPG , MPN: BT-PX4-STM-CPT-2-FRRMPG , Code: TT-FH1-FRROP198U-BT-PX4-STM-CPT-2-FRRMPG







































































































