Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Bergara B14 HMR Left Hand Bolt Action Rifle, 6.5mm Creedmoor, 22in Barrel
The B-14 HMR rifle features our integrated mini-chassis molded into the stock to give the rifle repeatable bedding and accuracy. It also supports a fully free-floated barrel to achieve optimal precision. The Bergara Hunting and Match rifles are built to offer a rifle for both hunters and competition shooters that can perform incredibly in either situation. The stock features an adjustable cheekpiece and length of pull spacers. Built in Spain at our highly automated and efficient barrel factory, this rifle delivers a level of quality and performance that is unmatched in its price range.![]()
Specifications for Bergara B14 HMR Left Hand Bolt Action Rifle, 6.5mm Creedmoor, 22in Barrel:
| Manufacturer: | Bergara |
| Gun Make: | Bergara |
| Caliber: | 6.5mm Creedmoor |
| Barrel Length: | 22 in |
| Barrel Material: | 4140 Chrome Moly |
| Action Type: | Bolt Action |
| Safety Type: | Lever |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Stock/Brace Material: | Synthetic |
| Magazine Capacity: | 5 Round |
| Weight: | 9.6 lb |
| Overall Length: | 42 in |
| Finish: | Cerakote |
| Stock Color: | Brown |
| Hinged Floorplate: | No |
| Firearm Receiver Color: | Black |
| Hand: | Left |
| Color: | Brown |
| Number of Magazines Included: | 1 |
Features of Bergara B14 HMR Left Hand Bolt Action Rifle, 6.5mm Creedmoor, 22in Barrel:
- BERGARA BARREL: The B-14 HMR features a Graphite Black cerakoted Bergara barrel that delivers a level of quality and performance that is unmatched in its price range.
- BERGARA B-14 ACTION: The world-renowned Bergara barrel on this rifle for hunting whatever your heart desires is complemented by our own super-smooth B-14 Action, which is a two-lug system with a sliding plate extractor and a coned bolt nose and breech to ensure a smooth feeding and extraction of the cartridge.
- AICS MAGAZINE: AICS detachable magazine is standard with our HMR rifle
- ADJUSTABLE BUTTSTOCK: The stock features an adjustable cheekpiece and length of pull spacers. QD flush cups are included in the stock to allow for easy attachment and detachment of slings.
Package Contents:
- Bergara B14 HMR Left Hand Bolt Action Rifle, 6.5mm Creedmoor, 22in Barrel
Related Products to Bergara B14 HMR Left Hand Bolt Action Rifle, 6.5mm Creedmoor, 22in Barrel
Bergara B14 HMR Left Hand Bolt Action Rifle, 6.5mm Creedmoor, 22in Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Bergara B14 HMR Left Hand Bolt Action Rifle, 6.5mm Creedmoor, 22in Barrel, 1-8, Synthetic Brown Stock, Cerakote Black, B14S352LC-FRRMPG , MPN: B14S352LC , UPC: 43125016105 , Code: BRL-FR2-DC1958-B14S352LC-FRRMPG


































