Tap Tap to Zoom
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
The Bersa Thunder-22-6 Pistol, .22 Long Rifle, 6 in barrel was developed in order to be the ideally suited product for any person looking for a high quality choice..![]()
Established working with some of the most extremely heavy duty and dependable materials available, these Shop by Firearm Model by Bersa provides you with something that will give you a great deal of reliability.
Bersa has been developing high-quality products for a number of years, and the Bersa Thunder-22-6 Pistol, .22 Long Rifle, 6 in barrel is their manner of showing you how much they are concerned.
Right here at OpticsPlanet, we ensure that it is our obligation to get the best solution for all of your preferences, and featuring the Bersa Thunder-22-6 Pistol, .22 Long Rifle, 6 in barrel is one thing that we're delighted to offer.
| Manufacturer: | Bersa |
| Gun Make: | Bersa |
| Gun Model: | Bersa Thunder 22-6 |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .22 Long Rifle |
| Barrel Length: | 6 in |
| Material: | Black Polymer |
| Sight Configuration: | Fixed Blade Front, Floating Notch Rear |
| Action Type: | Blowback |
| Safety Type: | Slide Mounted Decock, Hammer Block |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Magazine Capacity: | 10 Round |
| Weight: | 19.8 oz |
| Height: | 4.7 in |
| Length: | 8.8 in |
| Muzzle Velocity: | 1083 ft/s |
| Muzzle Energy: | 104 ft-lbs |
| Housing/Frame Material: | Aluminum Alloy |