Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 2.25 in
- Color:
- Camo
- Beam Color:
- Green, White
- Blade Material:
- Steel
- Light Output:
- 20 lumens
- Knife Application:
- Folding Blade
- Bulb Type:
- 5mm Nichia LED
- Included Accessories:
- Clip
- Handle Finish:
- Camo
- Additional Features:
- Night Seeker 2 Cap Light / Knife Combo
- Battery Type:
- CR2032
Code: BG-KN-3715098
MPN: 3715098
UPC: 023614082507
Product Info for Browning Nightseeker 2 Cap Light/Vista Folding Knife Combo
The perfect addition to your glove compartment or pocket, you'll always feel completely prepared with the Browning Nightseeker 2 Cap Light/Vista Folding Knife Combo. Both featuring clips for easy use while in motion, this Flashlight and Knife Combination from the emergency experts at Browning can attach to your pocket, your hat, or anywhere else so you are ready for anything. The simple folding knife in the Browning Nightseeker 2 Flashlight/Folding Knife Combo offers an aluminum handle and 440 stainless steel blade for durability so you always have it when you need it. The cap light offers green and white LEDs for up to 2 days worth of a full strength beam, making the Browning Nightseeker 2 Cap Light and Vista Folding Knife Combo a necessary addition to your glove compartment or camping pack.![]()
Specifications for Browning Nightseeker 2 Cap Light/Vista Folding Knife Combination:
| Max Lumens: | 19 |
| Low Lumens: | 8 |
| Length: | 2" |
| Weight With Batteries: | 1.6 oz |
| Effective Distance: | 22 yds. |
| Battery Type: | 2032 lithium |
| Number of Batteries: | 2 |
| Battery Life On High: | 10 hours |
| Battery Life On Low: | 48 hours |
| Switch Type: | Side |
| Number of Bulbs: | 4 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Color: | Green, White |
| Bulb Details: | 5mm Nichia LED |
| Beam Type: | Spot |
| Brightness Levels: | High |
| Body Material: | Polymer |
| Besel Material: | Polymer |
| Water Resistant: | Y |
Features of Browning Nightseeker 2 Cap Light/Vista Folding Knife Set:
- Folding liner lock
- Aluminum handles
- 440 stainless blade
- Thumb stud
- Pocket clip
- Lightweight and an easy fit in your pocket
- Green LEDs can work for over 2 days
- Flashlight clip can be attached to a baseball cap for hands free illumination
Package Contents:
- Browning Nightseeker 2 Cap Light/Vista Folding Knife Kit
Related Products to Browning Nightseeker 2 Cap Light/Vista Folding Knife Combo
Browning Nightseeker 2 Cap Light/Vista Folding Knife Combo Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Browning Nightseeker 2,20 Lumens Cap Light/Vista Knife,2.25in Steel Blade,Camo Handle 3715098 , MPN: 3715098 , UPC: 023614082507 , Code: BG-KN-3715098





































































































