Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Browning X-Bolt 2 Micro Bolt Action Rifle, 6.5 PRC, 22in Barrel
With a solid reputation as a reliable, accurate, bolt-action hunting rifle, a Browning X-Bolt is tough to beat. The new X-Bolt 2 will be even harder to surpass - in this instance for even more shooters. Shooting a rifle that fits correctly is essential for total accuracy and maximum shooting comfort. The new Browning X-Bolt 2 features the new Vari-Tech stock features three-way adjustment to dial-in the fit to meet your needs. Adjustments can be easily made to the comb height to dial-in the alignment between your eye and optics. Length of pull is adjusted internally with spacers for a solid, rattle-free feel. Even the grip angle can be changed by switching between the sporter and vertical grip modules. On the subject of grip, rubber overmolding on the gripping surfaces provides added security in all conditions. A shorter 1" Inflex Recoil Pad allows the length of pull to drop to a minimum of 12-7/8". While smaller shooters and those who hunt in climates that require additional layers of clothing will benefit from the Vari-Tech stock, the Micro also has a barrel that is 2" shorter than standard to reduce weight. The shorter barrel makes the rifle easier to handle and even lighter, perfect for smaller shooters and gram-counting backcountry hunters. The radial muzzle brake uses 5/8"x24 barrel threading that also makes it simple to add a suppressor. The Micro also has all of the performance-driven features of other X-Bolt 2 rifles, notably the new DLX Trigger. This three-lever design offers zero creep, zero take-up, and zero overtravel performance and comes preset from the factory at 3.5 pounds. (Adjustable down to 3.0 pounds.). NOTE: Unless specifically listed as included with a firearm, accessories shown such as scopes, optical sights, rings, ring mounts, optic rails, bipod rails, ammunition, etc. are NOT included.![]()
Specifications for Browning X-Bolt 2 Micro Bolt Action Rifle, 6.5 PRC, 22in Barrel:
| Manufacturer: | Browning |
| Gun Make: | Browning |
| Gun Model: | Browning X-Bolt II Micro |
| Gun Type: | Rifle |
| Caliber: | 6.5mm PRC |
| Barrel Length: | 22 in |
| Sight Configuration: | None |
| Action Type: | Bolt Action |
| Barrel Twist Rate: | 1-7 |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Synthetic |
| Magazine Capacity: | 3 Round |
| Weight: | 6.15 lb |
| Length: | 41.25 in |
| Finish: | Blued |
| Stock Color: | Black |
| Hinged Floorplate: | No |
| Firearm Receiver Color: | Blued |
| Trigger Type: | Single-Stage |
| Muzzle Device: | Thread Protector |
| Firearms Threads Per Inch: | 5/8x24 |
| Additional Features: | Adjustable Trigger |
| Color: | Black |
Features of Browning X-Bolt 2 Micro Bolt Action Rifle, 6.5 PRC, 22in Barrel:
- X-Bolt 2 Micro Features
- Reconfigured receiver with additional bolt guidance surface area for smoother operation
- Redesigned bolt with ergonomic handle shape
- Adjustable, multiple-lever DLX trigger
- New Vari-Tech stock features adjustable length of pull, adjustable comb, interchangeable grip modules, and overmolded grip surfaces
- Compact stock dimensions with 12-7/8in length of pull that adjusts to 13-7/8"
- Non-reflective matte blued receiver finish
- Sporter contour barrel for ideal blend of accuracy and weight savings
- Threaded muzzle brake reduces recoil (thread protector included)
- Suppressor-ready 5/8"-24 muzzle threading
- New 1" thick Inflex Recoil Pad
- X-Bolt 2 Features
- Receiver features additional bolt guidance surface area for smoother operation
- Patent-pending adjustable DLX Trigger set to hunting weights
- The action is bedded at the recoil lug and action screws for stability and to free-float the barrel
- Bolt Unlock Button works in conjunction with the top-tang safety to provide an added measure of safety during checking and unloading of the chamber
- Easy to reach top-tang safety
- Short 60 degree bolt lift is fast cycling and clears large optics
- X-Lock Scope Mounting System uses four screws per base for rock-solid attachment to the receiver
Package Contents:
- Browning X-Bolt 2 Micro Bolt Action Rifle, 6.5 PRC, 22in Barrel
Browning X-Bolt 2 Micro Bolt Action Rifle, 6.5 PRC, 22in Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Browning X-Bolt 2 Micro Bolt Action Rifle, 6.5 PRC, 22in 5/8x24 TPI Barrel, 1-7, Synthetic Black Stock, Blued, 036031294-FRRMPG , MPN: 36031294 , UPC: 23614862567 , Code: BG-FR2-CTR05-036031294-FRRMPG






































































