Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for BUL Armory USA M-5-V-Jet Pistol, 9mm Luger, 4.3in barrel
The M-5 series is a high capacity semi-automatic pistol design with fiber-reinforced polymer grip molded onto a stainless steel implant. Also standard in the series are a match-grade ramped bull barrel, a match-grade hammer and a full length guide rod.![]()
Specifications for BUL Armory USA M-5-V-Jet Pistol, 9mm Luger, 4.3in barrel:
| Manufacturer: | BUL Armory USA |
| Gun Make: | BUL |
| Gun Model: | BUL M-5 V-Jet |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.3 in |
| Material: | Polymer |
| Sight Configuration: | Fixed Front And Rear |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 18 Round |
| Production Year: | 1999 - 2000 |
| Weight: | 30 oz |
| Height: | 5.3 in |
| Length: | 7.9 in |
| Housing/Frame Material: | Polymer Double Column |
| Muzzle Velocity: | 1168 ft/s |
| Muzzle Energy: | 376 ft-lbs |
Package Contents:
- BUL Armory USA M-5-V-Jet Pistol, 9mm Luger, 4.3in barrel
BUL Armory USA M-5-V-Jet Pistol, 9mm Luger, 4.3in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- BUL Armory USA M-5-V-Jet Pistol, 9mm Luger, 4.3in barrel, polymer double column frame, polymer grip, recoil operated semi-automatic, fixed front and rear, 18 round magazine, BULM5VJET9MM4.31FRRMPG , MPN: BULM5VJET9MM4.31FRRMPG , Code: 5JF-FH1-OP789-BULM5VJET9MM4-31-FRRMPG







































































































