Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
- Color:
- Black
- Finish:
- Matte
- Fabric/Material:
- Aluminum
- Quantity:
- 1
- Ring Height:
- 34 mm
- Tube Diameter:
- 34 mm
- Cant:
- 20 MOA
- Diameter:
- 34 mm
- Gun Make:
- AR Platform
- Gun Model:
- Universal
- Weight:
- 6.9 oz
- Included Accessories:
- Picatinny Rail Tops
- Condition:
- New
Code: BR-MT-410345-410345
MPN: 410345
UPC: 000381103451
Product Info for Burris AR-PEPR Scope Mount 34mm w/ Picatinny Rail Tops
The Burris AR-PEPR Rifle Scope Mount 410345 has been designed for full-sized scopes to be properly positioned on AR rifles with Picatinny rails on top. The Burris P.E.P.R AR Rifle Scope Bases & Rails is uniquely designed to provide up to 2 inches of forward scope positioning for optimum eye relief and full field-of-view. The Burris AR-PEPR Scope Mount is Picatinny rail-topped for additional accessories. No matter how long or large your optic, the Burris AR-P.E.P.R. Mount will put it in the right place.![]()
Specifications for Burris AR-PEPR Scope Mount 34mm w/ Picatinny Rail Tops:
| Manufacturer: | Burris |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Quantity: | 1 |
| Ring Height: | 34 mm |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Cant: | 20 MOA |
| Diameter: | 34 mm |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | Universal |
| Gun Type: | Rifle |
| Height: | 34 mm |
| Weight: | 6.9 oz |
| Included Accessories: | Picatinny Rail Tops |
| Condition: | New |
| Ring Quantity: | Single |
| Gun Rail: | Picatinny |
Features of Burris AR-PEPR Scope Mount 34mm w/ Picatinny Rail Tops:
- The PEPR Mount is a perfect AR or flattop mounting solution.
- Allows up to 2 inches of forward scope positioning
- Provides optimum eye relief and full field of view
- Quick-detach models are available in 1 inch and 30 mm sizes.
Package Contents:
- Burris AR-PEPR Scope Mount 34mm w/ Picatinny Rail Tops
- Smooth and Picatinny ring tops
Burris AR-PEPR Scope Mount 34mm w/ Picatinny Rail Tops Orderable Models
List of Orderable Models
- Burris AR-PEPR Scope Mount 34mm w/Picatinny Tops, 20moa Rifle Scope, Matte, Black, 410345 , MPN: 410345 , UPC: 000381103451 , Code: BR-MT-410345-410345
Burris AR-PEPR Scope Mount 34mm w/ Picatinny Rail Tops Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, Burris AR-PEPR Scope Mount 34mm w/Picatinny Tops, 20moa Rifle Scope, Matte, Black, 410345 , MPN: 410345-EDEMO , Code: BR-MT-410345-410345-EDEMO-RE-B
- USED Burris AR-PEPR Scope Mount 34mm w/Picatinny Tops, 20moa Rifle Scope, Matte, Black, 410345, EDEMO5, Used, Condition Fair , MPN: 410345-EDEMO5 , Code: BR-MT-410345-410345-EDEMO5
