Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Citadel M-1911-Officer Pistol, 9mm Luger, 3.5 in barrel
Armscor made 1911 style pistol available in full size or compact dimensions with standard wood or Hogue wrap-around grips. Chambered for .45 Auto,.38 Super or 9mm calibers. Comes in matte black, polished nickel and brushed nickel fnishes. Other features include skeletonized hammer and trigger, extended beavertail, flared ejection port and beveled magazine well.![]()
Specifications for Citadel M-1911-Officer Pistol, 9mm Luger, 3.5 in barrel:
| Manufacturer: | Citadel |
| Gun Make: | Citadel |
| Gun Model: | Legacy Sports Citadel 1911 Officer 9mm Luger |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3.5 in |
| Material: | Checkered Wood |
| Sight Configuration: | Novak |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 7 Round |
| Weight: | 33.6 oz |
| Length: | 7.5 in |
| Housing/Frame Material: | Matte Black Finish Steel |
| Muzzle Energy: | 342 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 1115 ft/s |
Package Contents:
- Citadel M-1911-Officer Pistol, 9mm Luger, 3.5 in barrel
Citadel M-1911-Officer Pistol, 9mm Luger, 3.5 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Citadel M-1911-Officer Pistol, 9mm Luger, 3.5 in barrel, matte black finish steel frame, checkered wood grip, recoil operated semi-automatic, single-action, grip safety, manual thumb safety, Novak, 7 round magazine, CTD-M-1911-OFC-2-FRRMPG , MPN: CTD-M-1911-OFC-2-FRRMPG , Code: W34-FH1-FRROP435-CTD-M-1911-OFC-2-FRRMPG





































































































