Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
- Overall Length:
- 83 in
- Blade Length:
- 18 in
- Blade Finish:
- Black
- Blade Material:
- 1055 Carbon Steel
Code: 24-SPR-CS-95MBOA
MPN: CS-95MBOA
UPC: 705442011552
Product Info for Cold Steel MAA European Boar Spear
The European Boar Spear features a stout leaf shaped blade and a thick reinforcing central spine, and it's sturdy quillons stop the spear from penetrating too deeply when used against dangerous game With a premium American Ash shaft, the European Boar Spear is sure to be very popular with the hunting community and historical re-enactors alike.![]()
Specifications for Cold Steel MAA European Boar Spear:
| Manufacturer: | Cold Steel |
| Overall Length: | 83 in |
| Blade Length: | 18 in |
| Blade Finish: | Black |
| Blade Material: | 1055 Carbon Steel |
| Handle Length: | 65 in |
| Handle Material: | Ash Wood |
| Weight: | 79.9 oz |
| Handle Finish: | Ash Wood |
| Knife Application: | Fixed Blade |
Package Contents:
- Cold Steel MAA European Boar Spear
Cold Steel MAA European Boar Spear Orderable Models
List of Orderable Models
- Cold Steel MAA European Boar Spear, 18in. Head Length, CS-95MBOA , MPN: CS-95MBOA , UPC: 705442011552 , Code: 24-SPR-CS-95MBOA