Tap Tap to Zoom
Read More...
Product No Longer Available
Unfortunately CRKT M16-13T Titanium Spear Point Folding Knife is not listed by OpticsPlanet.You can also explore other items in the Knives, Survival Gear, Folding Knives yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for CRKT M16-13T Titanium Spear Point Folding Knife
CRKT M16-13T Spear Point Folding Knife is rigorously tested, high-performance folding knife that has the strength and versatility to perform almost any task you set before it. This Columbia River knife sports an elegant, narrow blade forged in a spear point design, made from AUS 8 stainless steel and equipped with a partially serrated combo edge for added versatility. This potent blade is housed in a open build handle frame made from sturdy CNC machined titanium, making the Columbia River M1613T Titanium Handle Folder Knife nearly indestructible, and its ceramic bead blast finish improves your grip and control. CRKT and designer Kit Carson have made the M16-13T's blade easy to open, with the signature "Carson Flipper" blade tab, which improves the blade's opening speed and also acts as a finger guard. For a marvelous folding blade knife from CRKT and Kit Carson, choose the titanium Columbia River Knife & Tool M16-13T Titanium Combo Edge Knife.![]()
Specifications for CRKT M16 13T Partially Serrated Spear Point Tactical Folder Knife:
| Overall Length: | 8.25" |
| Closed Length: | 4.75" |
| Weight: | 3.4 oz |
| Blade Length: | 3.5" |
| Blade Thickness: | 0.1" |
| Blade Material: | AUS 8 stainless steel |
| Blade Hardness: | 58-59 HRC |
| Blade Finish: | Bead blast |
| Blade Grind: | Hollow |
| Blade Style: | Spear point |
| Blade Edge: | Combo edge, triple point serration |
| Handle Material: | Titanium |
| Liner Material: | 420J2 stainless steel |
| Locking Mechanism: | Locking liner, AutoLAWKS |
Features of Columbia River Knife M16-13T Titanium Bead Blasted Folding Knife:
- Tough folding blade knife by Columbia River Knife & Tool and Kit Carson
- Open-build handle made from CNC machined titanium
- Ceramic bead blast finish on both blade and handle improves grip
- 420J2 stainless steel locking liner with friction grooves for improved control
- Spear point blade made from AUS 8 stainless steel
- Partially serrated combo edge with triple-point serrations
- "Carson Flipper" blade extension makes the blade easy to open and close, also acts as a finger guard
- Single position pocket clip for easier carrying
Package Contents:
- CRKT M16-13T Spear Point Folding Knife
Related Products to CRKT M16-13T Titanium Spear Point Folding Knife
CRKT M16-13T Titanium Spear Point Folding Knife Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- CRKT M16-13T Titanium Spear Point Folding Knife M16-13T , MPN: M16-13T , UPC: 794023161359 , Code: VK-KN-M16-13T



























































