Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for CVA Scout Single Shot Pistol, 243 Win, 14 in Barrel
The Scout builds on CVAs trusted single-shot rifle platform with modern upgrades for versatility and performance. Designed for comfort and adaptability, it offers improved ergonomics, customizable adjustments, and suppressor-ready compatibility. A Picatinny rail simplifies optics mounting, making the Scout an ideal choice for budget-conscious hunters seeking reliability and innovation.![]()
Specifications for CVA Scout Single Shot Pistol, 243 Win, 14 in Barrel:
| Manufacturer: | CVA |
| Caliber: | .243 Winchester |
| Barrel Length: | 14 in |
| Material: | Polymer |
| Magazine Capacity: | 0 Round |
| Weight: | 59.2 oz |
| Height: | 2.9 in |
| Width: | 7.7 in |
| Age Group: | Adults |
| Firearms Threads Per Inch: | 5/8x24 |
Features of CVA Scout Single Shot Pistol, 243 Win, 14 in Barrel
- Cerakote Burnt Bronze
- Realtree Excape Furniture
- 14" 5/8X24 Threaded Barrel With Radial Muzzle Brake
- Durasight Rail Base
Package Contents:
- CVA Scout Single Shot Pistol, 243 Win, 14 in Barrel
Related Products to CVA Scout Single Shot Pistol, 243 Win, 14 in Barrel
CVA Scout Single Shot Pistol, 243 Win, 14 in Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- CVA Scout Single Shot Pistol, 243 Win, 14 in Barrel, Stainless Steel Bronze Frame, Polymer Grip, 0 Round Capacity, CP613S-FRRMPG , MPN: CP613S , UPC: 43125806133 , Code: AVC-FH3-NV263-CP613S-FRRMPG









































