Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for CZ-USA 75-Compact Pistol, .40 S&W, 3.9in barrel
The CZ-75 pistol was developed by the Koucky brothers, who worked at the state-owned arms factory Ceska Zbrojovka in the city of Uhersky Brod Czechoslovakia, now the Czech republic. This full-size semiautomatic pistol first appeared in the 1975, and the production began circa 1976. It is one of the original wonder nines featuring a staggered-column magazine, all-steel construction, and hammer forged barrels. The CZ-75 accumulated the best features from many preceding designs. The resulting pistol is aesthetically attractive, comfortable to handle and shoot, quite accurate and reliable in operation. Produced in various versions and modifications, CZ-75 is also widely copied and cloned.![]()
Specifications for CZ-USA 75-Compact Pistol, .40 S&W, 3.9in barrel:
| Manufacturer: | CZ-USA |
| Gun Make: | CZ |
| Gun Model: | CZ 75 C |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .40 S&W |
| Barrel Length: | 3.9 in |
| Material: | Black Rubber |
| Sight Configuration: | Fixed 3-Dot |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Barrel Twist Rate: | 1-16 |
| Magazine Capacity: | 10 Round |
| Production Year: | 2005 - 2010 |
| Weight: | 33.6 oz |
| Height: | 5 in |
| Width: | 1.4 in |
| Length: | 7.2 in |
| Housing/Frame Material: | Black Polycoat Steel |
| Muzzle Velocity: | 994 ft/s |
| Muzzle Energy: | 395 ft-lbs |
Package Contents:
- CZ-USA 75-Compact Pistol, .40 S&W, 3.9in barrel
CZ-USA 75-Compact Pistol, .40 S&W, 3.9in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- CZ-USA 75-Compact Pistol, .40 S&W, 3.9in barrel, black polycoat steel frame, black rubber grip, recoil operated semi-automatic, fixed 3-dot, 10 round magazine, CZ-75 CT-40SW-3.9-1-FRRMPG , MPN: CZ-75 CT-40SW-3.9-1-FRRMPG , Code: CZ7-FH1-OP214-CZ-75-CT-40SW-3-9-1-FRRMPG





























































































