Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Dan Wesson DWX Pistol, 9mm Luger, 5in barrel
Hybrid design combining features of the Dan Wesson 1911 and the CZ 75, particularly a 1911 style single-action trigger and CZ 75 style grip and frame. The DWX also makes use of existing CZ-USA magazines and grip panels. Features include a skeletonized trigger and hammer, front and rear slide serrations, squared trigger guard, extended beavertail, full shroud accessory rail, checkered front strap and mainspring housing.![]()
Specifications for Dan Wesson DWX Pistol, 9mm Luger, 5in barrel:
| Manufacturer: | Dan Wesson |
| Gun Make: | Dan Wesson |
| Gun Model: | Dan Wesson DWX |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 5 in |
| Material: | Checkered Aluminum |
| Sight Configuration: | Fiber-Optic Front, Adjustable Rear |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 19 Round |
| Production Year: | 2020 |
| Weight: | 43 oz |
| Height: | 5.85 in |
| Width: | 1.52 in |
| Length: | 8.52 in |
| Housing/Frame Material: | Black Finish Steel |
| Muzzle Velocity: | 1205 ft/s |
| Muzzle Energy: | 400 ft-lbs |
Package Contents:
- Dan Wesson DWX Pistol, 9mm Luger, 5in barrel
Dan Wesson DWX Pistol, 9mm Luger, 5in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Dan Wesson DWX Pistol, 9mm Luger, 5in barrel, black finish steel frame, checkered aluminum grip, recoil operated semi-automatic, fiber-optic front, adjustable rear, 19 round magazine, DW-DWX-9MM-5-1-FRRMPG , MPN: DW-DWX-9MM-5-1-FRRMPG , Code: 5TC-FH1-OP478-DW-DWX-9MM-5-1-FRRMPG







































































































