Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Dan Wesson Wraith Pistol, 9mm Luger, 5.75in barrel
The Wraith is a threaded Government-size 1911 available in 45 ACP, 10mm or 9mm and wears a distressed version of Dan Wesson's Duty finish. The stippled G10 grips are cut short to accommodate a magwell, and the slide has a set of high night sights to clear a ssuppressor's radius.![]()
Specifications for Dan Wesson Wraith Pistol, 9mm Luger, 5.75in barrel:
| Manufacturer: | Dan Wesson |
| Gun Make: | Dan Wesson |
| Gun Model: | Dan Wesson Wraith |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 5.75 in |
| Material: | Custom G10 |
| Sight Configuration: | 3-Dot Night Sights |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 10 Round |
| Production Year: | 2018 - 2020 |
| Weight: | 42.3 oz |
| Height: | 6 in |
| Width: | 1.5 in |
| Length: | 9.5 in |
| Housing/Frame Material: | Stainless Steel |
| Muzzle Velocity: | 1237 ft/s |
| Muzzle Energy: | 421 ft-lbs |
Package Contents:
- Dan Wesson Wraith Pistol, 9mm Luger, 5.75in barrel
Dan Wesson Wraith Pistol, 9mm Luger, 5.75in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Dan Wesson Wraith Pistol, 9mm Luger, 5.75in barrel, stainless steel frame, custom G10 grip, recoil operated semi-automatic, 3-dot night sights, 10 round magazine, DW-WH-9MM-5.75-1-FRRMPG , MPN: DW-WH-9MM-5.75-1-FRRMPG , Code: 5TC-FH1-OP1377-DW-WH-9MM-5-75-1-FRRMPG






































































































